Na investície v Žilinskom kraji schválili viac ako 6,5 miliónovú pôžičku

Na investície v Žilinskom kraji schválili viac ako 6,5 miliónovú pôžičku

Krajskí poslanci schválili prijatie bezúročnej návratnej finančnej výpomoci od ministerstva financií vo výške viac ako 6,5 milióna eur. Získaná pôžička bude slúžiť na  výkon samosprávnych pôsobností z dôvodu kompenzácie výpadku dane z príjmov fyzických osôb v roku 2020.

Pandémia ochorenia COVID-19 a mimoriadne bezpečnostné opatrenia, ktoré sprevádzali hlavne prvú polovicu roka 2020, negatívne ovplyvnili hospodárenie a celkovú finančnú kondíciu samosprávnych krajov. Výrazne poklesy príjmy krajov spôsobili výpadky dane z príjmov fyzických osôb. Podľa prognózy Ministerstva financií Slovenskej republiky  predstavuje výpadok dane z príjmov fyzických osôb oproti schválenému rozpočtu verejnej správy na rok 2020 pre ŽSK sumu 6 508 961 €.

S cieľom naštartovať ekonomiku Slovenska prišlo ministerstvo financií s finančnou pomocou pre obce  a vyššie územné celky. Prostriedky z finančnej pomoci musí kraj vyčerpať do konca roka. ,,Aj z tohto dôvodu sa zameriame predovšetkým na drobné, no nevyhnutné investície, ktoré je reálne ukončiť v požadovanom termíne. Zároveň nám tieto prostriedky umožnia ukončiť tie investície, ktoré boli pozastavené z dôvodu pandémie COVID-19. Pôjde najmä o zateplenia budov, výmenu okien a iné modernizácie v zariadeniach sociálnych služieb, na školách, či zdravotníckych zariadeniach,” povedala županka Erika Jurinová.

Úver sa poskytuje so sedemročnou splatnosťou, pričom prvá splátka bude uhradená v roku 2024. Dôvodom odkladu splátok ako aj ich rozloženie v čase je konsolidácia príjmov na výkon samosprávnych pôsobností negatívne ovplyvnených pandémiou.

Zdroj: Martina Remencová, kancelária ŽSK

TP
ADMINISTRATOR
PROFIL

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať