Na Lubyho lúke v Liptovskom Hrádku pribudli dve pamätné tabule

Na Lubyho lúke v Liptovskom Hrádku pribudli dve pamätné tabule
Foto: Mesto Liptovský Hrádok

Na Lubyho lúke, ktorá je veľmi cennou a navštevovanou lokalitou v Liptovskom Hrádku, pribudli ďalšie dve pamätné tabule. Mesto Liptovský Hrádok o tom informuje na svojej stránke.

Na jednej z nich si mesto Liptovský Hrádok a jeho obyvatelia pripomínajú svojho spoluobčana npor. Ing. Alexandra Gaála, ktorý zahynul pri najväčšom vojenskom nešťastí v novodobej histórii Slovenska. 19. januára 2006 pri severomaďarskej obci Hejce havarovalo vojenské lietadlo Antonov An-24. Tragickú nehodu neprežilo 41 profesionálnych vojakov a jeden civilný zamestnanec ministerstva obrany SR. Prežil jediný vojak: Martin Farkaš, ktorý bol v tom čase nadporučík.

Druhá tabuľa pripomína amerického astronauta a ôsmeho človeka na Mesiaci Jamesa Bensona Irwina. Na pozvanie Milana Dzuriaka v máji v roku 1990 navštívil Liptovský Hrádok a Vavrišovo.

Lubyho lúku, nachádzajúcu sa v okolí hradu, jazierka a Skalky, mesto Liptovský Hrádok slávnostne odovzdalo do užívania 7. septembra 2018 v rámci Dní mesta a piateho Hrádockého športového dňa. Slávnostne bola vtedy odhalená pamätná tabuľa akademikovi a právnikovi Štefanovi Lubymu, ktorý bol v minulosti majiteľom Vitálišovej vily a plochy, na ktorej je v súčasnosti lúka nesúca jeho meno.

Pri príležitosti 75. výročia Slovenského národného povstania 8. septembra 2019 na Lubyho lúke odhalili pamätnú tabuľu Milošovi Jesenskému, ktorý pri Červenom kúte v boji s presilou, brániac do posledného náboja svojich, ako 17-ročný zahynul. Pôvodná tabuľa, umiestnená na Jánoškovom domove, pred rokmi zmizla.

„Už pri otvorení Lubyho lúky pred 2 rokmi sme hovorili, že na historickom území chceme vytvoriť peknú plochu, ktorá bude mať aj vzdelávací charakter a budeme na nej pripomínať bohatú históriu Liptovského Hrádku. K doterajším štyrom pamätným tabuliam budú postupne pribúdať ďalšie, minimálne 3-4 ročne. Vytipujeme osobnosti, ktoré chceme verejnosti takýmto spôsobom pripomenúť. Diať sa to bude v súčinnosti s Komisiou vzdelania, zdravia, kultúry, športu a sociálnych vecí mestského zastupiteľstva,“ ozrejmil primátor Liptovského Hrádku Branislav Tréger.

„Mrzí nás, že slávnostné odhalenie pamätných tabúľ, ktoré nám pripomínajú npor. Ing. Alexandra Gaála a Jamesa Bensona Irwina, sa kvôli aktuálnej situácii, bohužiaľ, nemohlo uskutočniť. Keď pominie pandémia, tabule slávnostne odhalíme v rámci niektorého podujatia,“ poznamenala Michaela Záhradníková, vedúca Odboru kultúry Mestského úradu v Liptovskom Hrádku.

Zdroj: Mesto Liptovský Hrádok

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať