Na Slovensku prebieha elektronické sčítanie obyvateľov. Po prvom týždni takmer dva milióny sčítaných

Na Slovensku prebieha elektronické sčítanie obyvateľov. Po prvom týždni takmer dva milióny sčítaných

Historicky prvé elektronické sčítanie obyvateľov sa začalo 15. 2. 2021 a potrvá do 31.3. 2021. Počas prvého týždňa sa elektronicky sčítalo takmer 2 000 000 obyvateľov. Výrazne vedie Bratislavský kraj a mesto Bratislava.

Výsledky sčítania obyvateľov po prvom týždni

Začiatok sčítania obyvateľov so sebou priniesol aj masívny záujem o elektronické sčítanie. Svoju zákonnú povinnosť sčítať sa si za prvý týždeň splnilo 1 950 000 obyvateľov.

Suverénne vedie Bratislavský kraj a Bratislava

Po prvom týždni má Bratislavský kraj elektronicky sčítaných viac ako 40 % obyvateľov, čo predstavuje cca 300 600 ľudí. Mesto Bratislava, kde je sčítaných 198 000 ľudí vedie osobitnú kampaň, kde vyzýva obyvateľov, aby sa „ukázali v sčítaní“ a jasne deklarovali, že Bratislava sa „počíta“. Mesto argumentuje hlavne potrebou dostať do rozpočtu mesta peniaze a skvalitniť život v meste.

Primátor mesta Bratislava  Matúš Vallo: „Sčítanie obyvateľov a obyvateliek Bratislava zobrala vážne. Chceme napraviť nevydarené sčítanie spred desiatich rokov. Priebežné čísla nás povzbudzujú, Bratislava je v sčítavaní najlepšia na Slovensku. 40% sčítaných obyvateliek a obyvateľov však nemôže byť výsledný stav. Ak sa sčítame všetci, Bratislava môže získať 10 miliónov EUR ročne na efektívny rozvoj mesta. Stačí pár klikov, vďaka ktorým budeme vedieť urobiť život v Bratislave kvalitnejším.“

Najmenej sčítaných má Košický kraj

Na druhom mieste v počte elektronicky sčítaných je Trnavský kraj s takmer 37 %, nasleduje Trenčiansky kraj s 36,5 %, Žilinský kraj s viac ako 36 %, Nitriansky kraj s  35 %, Banskobystrický kraj s 32 % a Košický kraj s výrazne nižším percentom – s 29 %.

Ľudmila Ivančíková, generálna riaditeľka Sekcie sociálnych štatistík a demografie: „Prvý týždeň prebiehajúceho sčítania hodnotíme ako úspešný. Samozrejme, za finálny úspech budeme považovať minimálne 70 % obyvateľov sčítaných samosčítaním elektronicky. Na sčítanie sa je stále dosť času, preto apelujem na obyvateľov, aby sasčítavali, svoju zákonnú povinnosť si splnili a ak sa nemôžu respektíve nevedia sčítať sami, aby požiadali svojich blízkych o pomoc pri sčítaní. V tomto období NIKOHO doma nenavštívi sčítací asistent“

Sčítanie je pre obyvateľa povinné

Všetci obyvatelia Slovenska majú povinnosť sčítať sa vyplnením elektronického formulára. Pod pojmom obyvateľ sa v tomto prípade rozumie každý, kto má na Slovensku trvalý, prechodný, ale aj tolerovaný pobyt. Sčítať sa je povinný aj občan Európskej únie, ktorý má na území Slovenska obvyklý pobyt. Ďalej obyvatelia tretích krajín, ktorí majú na Slovensku trvalý, prechodný alebo tolerovaný pobyt.

Sčítať neplnoleté osoby, teda deti, je povinný rodič, respektíve zákonný zástupca. Zákon o sčítaní pozná aj sankcie za nesplnenie si povinnosti. Obyvateľovi môže byť udelená pokuta obcou od 25  do 250 eur.

Zdroj: Jasmina Stauder, hovorca SODB 2021

TP
ADMINISTRATOR
PROFIL

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať