Nenechajte sa obrať o peniaze, rozprávajte o podozrivých emailoch

Nenechajte sa obrať o peniaze, rozprávajte o podozrivých emailoch

Polícia opäť zaznamenala prípad podvodu, kedy sa obeťou stal dôverčivý senior a žiaľ prišiel o veľkú časť svojich úspor. Znova upozorňujeme, že podobné prípady nie sú ojedinelé a treba byť vždy ostražitý a informácie si radšej overiť, alebo aspoň povedať o tom svojim deťom, či príbuzným.

O čo ide a Modus operandi – Neznámi páchatelia z nezisteného miesta rozposielajú e-maily (z rôznych adries a pod rôznymi menami) s informáciami o výhre vysokej čiastky peňazí (najčastejšie 1 000 000 USD). Obvykle obsahujú pravopisné alebo gramatické chyby, čo môže byť spôsobené tým, že neslovenskí páchatelia text prekladajú prostredníctvom programu v počítači. Pre zvýšenie dôveryhodnosti správy je v nej uvedené, že výhra je garantovaná zahraničnou bankou. Treba splniť iba jedinú podmienku, aby mohla byť výhra vyplatená, a to, zaplatiť povinný poplatok (poistné, daň alebo za prevod). Postupne sa tieto poplatky šplhajú, niekedy až do výšky tisícok eur. Pôvodcov takýchto podvodných e-mailov je veľmi náročné, niekedy až nemožné, vypátrať a žiadať náhradu spôsobenej škody. Preto je najdôležitejšie vôbec na takéto e-maily nereagovať a vyhnúť sa akejkoľvek ďalšej komunikácii s odosielateľom „dobrých správ“.

Konkrétny prípad oklamaného seniora – Takmer 80-ročný pán dostal ešte koncom minulého roka e-mail, v ktorom mu neznámy pisateľ oznámil výhru vysokej čiastky peňazí. Samozrejme musel splniť podmienku, zaplatiť poplatok za prevod v banke. Keď tak urobil prvý raz, dostal ďalšiu správu s výzvou, aby zaplatil ešte jeden poplatok, potom ďalší a ďalší. Dôverčivý senior prevody realizoval z pobočky banky na Slovensku na rôzne účty v zahraničí. Poukazované peniaze samozrejme neslúžili na úhradu poplatkov a nedošlo k vyplateniu sľubovanej výhry. Senior prišiel počas troch mesiacov o viac ako 20 000 eur.

Čo robiť, aby ste sa nestali obeťou podvodu a je jedno, či ste seniori alebo mladšie ročníky, prečítajte si rady polície:

1. Buďte opatrní pri e-mailovej komunikácii na internete s neznámymi osobami, ktoré sa pod rôznymi zámienkami snažia vylákať od ľudí finančné prostriedky. V dnešnej dobe vám nikto nič zadarmo nedá.
2. Buďte obozretní pri akejkoľvek žiadosti o zaslanie finančných prostriedkov zo svojich účtov cudzím osobám, či už na účty v Slovenskej republike alebo v zahraničí. Už toto by vám malo byť minimálne podozrivé.
3. Rozprávajte o tom. V prípade pochybností sa najskôr poraďte so svojimi najbližšími príbuznými alebo inými osobami, ktorým dôverujete. Ak ste senior, povedzte o tom svojim deťom, najbližším susedom, starostovi, určite vám niekto bude vedieť poradiť a ponúkne argumenty, aby vás odradil od posielania peňazí cudzím ľuďom. Môžete sa obrátiť aj na organizácie, ktoré poskytujú pomoc dôchodcom.
4. Oznámte to polícii. V takýchto prípadoch, ale aj iných prípadoch, keď vznikne podozrenie z trestného konania, je dôležité neváhať a obrátiť sa aj na políciu.
5. Posuňte tieto informácie ďalej. Ak poznáte vo svojom okolí seniora, pre ktorého by mohli byť tieto informácie užitočné, povedzte mu to. Aj vy takto môžete pomôcť polícii napĺňať heslo „pomáhať a chrániť“.

Zdroj: KR PZ v Žiline

TP
ADMINISTRATOR
PROFIL

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať