Divadlá, kultúrne centrá, umelecké školy a ďalšie kultúrne inštitúcie otvorili v sobotu 19. novembra dvere a zákulisia, aby prezentovali svoju otvorenosť novým podnetom a inšpiráciám.
Do Noci divadiel sa aj tohto roku zapojilo Slovenské komorné divadlo Martin. V rámci bohatého programu potešili návštevníkov komentované prehliadky divadla pod vedením Tibora Kubičku a Františka Výrostka. Účastníci sa stali súčasťou života v divadle, pozreli sa na miesta, na ktoré sa počas bežnej prevádzky divadla nedostanú. Vychutnali si atmosféru historickej budovy, pozreli si dielne, herecké šatne, či sklad kostýmov, nábytku i rekvizít.
Po prehliadkach zákulisia Noc divadiel pokračovala inscenáciou hry A. P. Čechova Tri sestry, po záverečnom potlesku mali diváci možnosť diskutovať s hercami a režisérom Mariánom Amslerom.
Pred predstavením Tri sestry zástupcovia Slovenského centra AICT (Medzinárodná asociácia divadelných kritikov) slávnostne odovzdali Cenu SC AICT za mimoriadny prínos v oblasti divadla 2022. Laureátom Ceny je kultúrny a literárny historik, teatrológ, dramatik Michal Kováč-Adamov, ktorý v jednom z publikovaných rozhovorov žartuje, že divadelníkom sa stal už pred svojím narodením, keď sa jeho rodičia zoznámili na divadelnej prehliadke v Zlatých Moravciach. Celý život aktívne pôsobil na poli ochotníckeho divadla. Práve vďaka nemu a jeho radám ochotnícke divadlo v Turci umelecky napredovalo a rozvíjalo sa. Je zakladateľom festivalu Scénická žatva, angažoval sa aj ako lektor a posudzovateľ ďalších ochotníckych divadelných festivalov, býval členom poroty takmer všetkých turčianskych regionálnych divadelných súťaží.
V divadelnej kaviarni BREPT už divadelná noc pokračovala ďalším zaujímavým programom, a to koncertom Aaarnold Flögl!!! (od zubného technika k opore opery). Umelecké začiatky tohto wagnerovského operného interpreta sa spájajú s mestom Martin a Slovenským spevokolom, ktorý sídlil v budove Národného domu. V prvej časti koncertu sa predstavili Lukáš Brutovský, Miro Dacho, Vladimír Šlepec a Markus Urbas.
Koncert sa uskutočnil v rámci projektu Dva národy – jeden Dom, ktorý je realizovaný s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín. Prostredníctvom neho chceme budovať akési „neviditeľné mosty”, ktoré Čechov a Slovákov naďalej spájajú a ponúkať možnosť získať zaujímavé, často i zabudnuté, poznatky o stopách českej kultúry a česko-slovenskej vzájomnosti v regióne Turiec, vzbudzovať záujem o kultúru národa, s ktorým nás už navždy spája spoločná história.
Realizáciou projektu si SKD Martin dáva za cieľ prinášať zaujímavú ponuku koncertov v komornom prostredí divadelnej kaviarne, s repertoárom prislúchajúcim k daným osobnostiam, k dobe, v ktorej žili a tvorili, ale i k udalostiam, ktorým sú koncerty venované. A to všetko v súčasnej modernej podobe. Aj preto sme večer obohatili sólovým autorským projektom českej herečky, violistky a speváčky Júlie Goetzovej „Zhilee“, ktorá má na českej experimentálnej scéne svoje jedinečné miesto – naliehavosť sa snúbi s intimitou, jazyky sa preplietajú, a ak sa necháte do tohto sveta zvláštností vtiahnuť, ľahko sa môže stať, že prestanete dýchať tak, ako ste zvyknutí.
Počas Noci divadiel sa môžu diváci príjemne usadiť, vnímať a nechať sa unášať alebo skúmať, objavovať a zapájať sa do diania. Práve pre tých, čo sa chcú zapojiť, ale i zabaviť, bolo pripravené špeciálne bulvárne vydanie divadelného kvízu s Barborou Palčíkovou, Jánom Dobríkom a Mirom Dachom, po ktorom nasledoval roztancovaný záver Noci divadiel s Gombom.
Ďakujeme všetkým, ktorí obetovali spánok a prišli ponocovať do divadla. Ďakujeme vám za Noc divadiel a tešíme sa na budúci rok!
ZDROJ: Mgr. Monika Ondrušová, SKD Martin
Autor fotografií: Braňo Konečný
Napísať komentár
Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *