Olešnú navštívil žilinský diecézny biskup, čakal ho bohatý program

Olešnú navštívil žilinský diecézny biskup, čakal ho bohatý program

Dňa 17.9.2020 farnosť v obci Olešná navštívil Mons. Tomáš Galis – žilinský diecézny biskup za účelom kanonickej vizitácie. V bohatom programe bola naplánovaná aj návšteva významných inštitúcií obce Olešná.

Obecný úrad v Olešnej privítal Otca biskupa o 10.00 hodine. Otec biskup sa zaujímal o život v našej obci,zaujali ho práce prebiehajúce na obecnom úrade. Počas tejto návštevy sa Otec biskup zapísal do pamätnej knihy, kde zo srdca pozdravuje a žehná všetkých farníkov našej obce. Stretnutia sa zúčastnili aj miestny farár Miroslav Vároš, sekretariát pána Otca biskupa, zástupkyňa starostu pani Perďochová a poslanci pani Škulavíková a pán Fuják.

O 13.00 hodine navštívil ZŠ s MŠ Olešná – Polgrúň, kde sa stretol so zamestnancami a žiakmi 4. a 9. ročníka. V príjemnej atmosfére sa Otec biskup ochotne porozprával o svojej životnej púti, ktorá ho priviedla na dráhu duchovnej služby. O 15.00 hodine sa konala v kostole sv. Júdu Tadeáša v Olešnej – Potôčkoch Korunka Božieho milosrdenstva. Po tejto pobožnosti sa farníci pýtali Otca biskupa zaujímavé otázky. Celé stretnutie prebehlo vo veľmi príjemnej atmosfére. Na 16.00 hodinu bola naplánovaná návšteva kaplnky Panny Márie Ustavičnej pomoci v Olešnej – Burkov vrch časť Klin. Na návštevu kaplnky sme sa veľmi tešili aj s pánom farárom, že sa môžeme pochváliť unikátnou stavbou, ktorá prešla rekonštrukciou vďaka finančnej podpore a obetavej práci mnohých ľudí.

Kaplnkou Panny Márie, ktorá bola postavená v roku 1933 bol Otec biskup očarený, taktiež sa mu páčilo prostredie okolo kaplnky. Všetko bolo v najlepšom poriadku až na jednu maličkosť – cesta. Cesta je totálne zničená, tak isto aj lúka pred kaplnkou. Ľudia, ktorí sú zodpovední za ťažbu a odvoz dreva nemajú úctu ani k pútnickému miestu. Pre nich je dôležitejší „biznis“. Táto cesta bola poškodená už viackrát. Opravila sa, ale nie z peňazí za ťažbu dreva, ale zo sponzorských darov.

Burkov vrch sa nachádza v chránenej krajinnej oblasti. Ako je možné, že „kompetentné osoby“ nekontrolujú stav prírody po ťažbe dreva? Drevo sa veľmi rýchlo odvezie, ale konáre a kôra zo stromov ostáva v okolí ciest alebo v priekopách. Pri búrkach sa z tohto odpadu vytvorí nános, ktorým sa potom zanesie koryto potoka a splavy. Cesty využívané na zvoz dreva sú aj 3 m hlboké a široké. Pri dažďoch sa po nich valí voda do údolí a berie so sebou všetko, čo sa len dá. Čierny potok a ani Olešnianka nie sú vôbec vyregulované a miestni obyvatelia čakajú, kde nám tieto vodné toky odnesú kus cesty alebo sa zničí majetok občanov.

Zdroj: Štefan Cudrák, starosta obce Olešná

 

TP
ADMINISTRATOR
PROFIL

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať