Operačné sály martinskej nemocnice dezinfikuje špičkový robot

Operačné sály martinskej nemocnice dezinfikuje špičkový robot
Foto: UNM

Univerzitná nemocnica Martin využíva na dezinfekciu operačných sál plnoautomatického UVD robota. Nový pomocník, ktorý dostal meno Adam, využíva tzv. UVC svetlo, ktoré efektívnou metódou dezinfekcie dokáže zabiť až 99,99 percent všetkých vírusov, baktérii aj škodlivých mikroorganizmov. UVC svetlo odporúča Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) aj v boji proti COVID-19.

Takáto účinná dezinfekcia chráni pacientov aj zdravotný personál nemocnice. „V UNM budeme robota využívať ako súčasť záverečnej dekontaminácie operačných sál. Nie len v čase ochorenia COVID-19, ale každý deň je veľmi potrebné zbavovať toto prostredie patogénov, v čom nám bude tento robot nápomocný,“ informovala MUDr. Adriana Kompaníková, vedúca lekárka Oddelenia nemocničnej hygieny UNM.

UVD robot je úplne automatický, využíva najmodernejšie technológie a dá sa ovládať prostredníctvom mobilu či tabletu. Je vybavený senzormi a kamerami, takže dokáže pred prekážkou zastaviť a vyhnúť sa jej. Po zmapovaní priestorov je schopný celý ho dezinfikovať bez toho, aby sa ním muselo akokoľvek manipulovať. Ultrafialové žiarenie, ktoré vydáva, je veľmi silné a pre ľudské telo nebezpečné. Počas dezinfekcie sa preto človek pri ňom nachádzať nesmie. Po jej dokončení je priestor znova úplne bezpečný.

„Vďaka takémuto silnému žiareniu robot nevynechá pri dezinfekcii žiadne, ani tzv. zatienené miesta. Žiarenie sa dostane do celého priestoru, ktorý treba dekontaminovať. Operačnú sálu je schopný vydezinfikovať už za 10 minút. Bežne využívaným prístrojom, ktorými treba navyše aj fyzicky manipulovať, trvá dekontaminácia rovnakého priestoru aj viac ako pol hodinu,“ uviedol Nodir Rahmanov zo spoločnosti, ktorá UVD roboty na Slovensko dováža. Ako ďalej dodal, „je to technologická špička, ktorá bola vyvinutá pred dvoma rokmi.“

Robot Adam prináša martinskej nemocnici hneď niekoľko benefitov. „Je bezpečný, efektívny, užívateľsky veľmi priaznivo nastavený, čo znamená, že jeho obsluha je veľmi jednoduchá. Priestor dokáže dekontaminovať rýchlejšie a efektívnejšie,“ zhrnula hygienička MUDr. A. Kompaníková. Využívanie UVD robotov v nemocničnom prostredí nie je ani vo svete úplne bežné. Univerzitná nemocnica Martin je jednou z prvých nemocníc na Slovensku, ktorá na dezinfekciu robota využíva. Prístroj v hodnote 65-tisíc eur darovala UNM spoločnosť Generali.

Zdroj: UNM

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať