Oravská knižnica ako prvá zaviedla digitálny čitateľský preukaz

Oravská knižnica ako prvá zaviedla digitálny čitateľský preukaz

Oravská knižnica Antona Habovštiaka zaviedla novú službu – Digitálny čitateľský preukaz. Knižnica ako prvá na Slovensku priniesla svojim čitateľom smart riešenie, ktoré okrem hlavnej funkcie knižného preukazu v sebe nesie množstvo služieb, výhod a bonusov.

„Od môjho nástupu do knižnice som sníval o tom, že knižnica sa posunie do 21. storočia. Digitálny členský preukaz je smart riešenie, ktoré na Slovensku ešte zatiaľ v žiadnej knižnici nie je a sme naozaj pilot. Chceme tak zlepšiť komunikáciu medzi čitateľmi a knižnicou. Je to moderná, mladá technológia a je zameraná na strednú a mladšiu generáciu. Rátame s tým, že knižnice sa majú stať komunitnými centrami a takými križovatkami, kde sa ľudia budú stretávať. Vďaka tejto aplikácii dokážeme prepojiť rôzne skupiny ľudí,“ vysvetlil riaditeľ Oravskej knižnice A. Habovštiaka Roman Večerek.

Komunikácia bude prebiehať prostredníctvom smartfónov

Čitateľ odteraz môže mať všetky informácie o svojich knihách v mobilnom telefóne. Prostredníctvom digitálneho preukazu bude knižnica posielať notifikácie napríklad o rezerváciách či výpožičkách kníh, pričom čitatelia môžu pomocou telefónu vyriešiť upomienky alebo vybaviť darčekový poukaz pre blízkych. V neposlednom rade je to aj ekologické riešenie. „Knižnica v Dolnom Kubíne pri svojom sedemdesiatom výročí je prvá na Slovensku, ktorá implementovala toto naše riešenie. V mobilnom telefóne sú zobrazené vypožičané knihy, koľko ich má čitateľ vypožičaných, do akého dátumu ich má vrátiť a podobne. Ďalšia vec je práve komunikácia s čitateľmi. Preukaz posiela upomienky, keď človek premešká výpožičnú dobu a takisto pozvánky na kultúrne podujatia, ktoré knižnica organizuje. Rovnako vie informovať o akýchkoľvek novinkách, ktoré sa v knižnici vyskytnú,“ ozrejmil spolumajiteľ spoločnosti Paysy Roman Krajniak.

Projekt by mohli aplikovať aj do ďalších knižníc

Uvítanie digitálnej karty do života otvorila predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja Erika Jurinová. Po stiahnutí aplikácie do svojho mobilného telefónu a následnom načítaní QR kódu sa stala prvou používateľkou digitálneho čitateľského preukazu. „Veľmi sa teším tejto aktivite a že s novým vedením prišiel do knižnice aj nový vietor. Knižnica, ktorá aj doteraz pracovala veľmi dobre, sa naozaj začína stávať tým kultúrno-spoločenským centrom ešte viac. Už neponúka len knižné služby. Vidíme tu nové prístupy, nové metódy a toto všetko nám pomôže v tom, aby inštitúcia nebola len statická, ale bola rozvíjajúcim sa prvkom v okrese Dolný Kubín, v ktorom pôsobí,“ povedala predsedníčka ŽSK Erika Jurinová. Podľa jej slov žilinská župa v priebehu minulého roku pripravovala smart koncepciu v oblasti kultúry a jedným z projektov, s ktorým prišla práve Oravská knižnica A. Habovštiaka, bol digitálny preukaz. Ak sa tento projekt osvedčí, aplikujú ho aj do ďalších knižníc.

Komunikáciu prispôsobia veku čitateľa

Upomienky od knižnice, na ktoré boli čitatelia doteraz zvyknutí, mali oficiálne znenie. Digitálny preukaz bude odteraz posielať nové, ktoré budú vtipné a rozdelené podľa veku. „Úplne iné znenie bude mať upomienka, ktorá príde mladému šesťročnému chalanovi a úplne inak bude znieť dospelej tridsaťročnej žene alebo nejakému seniorovi. Vždy sa budeme snažiť urobiť to možno trochu vtipne, aby to ľudia nebrali ako hrozbu, ale tak, že ich pozývame k nám do knižnice,“ doplnil Roman Večerek.

Knižnica pracuje aj na ďalších službách, ktoré by mohol digitálny preukaz ponúkať. V blízkej budúcnosti by chcela zaviesť možnosť, aby sa priamo prostredníctvom tohto preukazu dali zaplatiť členské poplatky alebo upomienky.

Zdroj: https://www.dolnykubin.sk/oznamy/kniznica-ako-prva-zaviedla-digitalny-citatelsky-preukaz.html

 

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať