Oravské kultúrne stredisko vyhodnotí interaktívnu vedomostnú súťaž Veľká výzva – Cestami horooravských plátenníkov

Oravské kultúrne stredisko vyhodnotí interaktívnu vedomostnú súťaž Veľká výzva – Cestami horooravských plátenníkov

Oravské kultúrne stredisko v Dolnom Kubíne v tomto roku pripravilo pre trojčlenné tímy základných škôl a osemročných gymnázií z Oravy interaktívnu vedomostnú súťaž Veľká výzva – Cestami horooravských plátenníkov. Do súťaže sa v mesiaci september mohli zapojiť trojčlenné tímy z celej Oravy.

„Našim cieľom bolo, aby deti spoznali niečo nové a pritom tradičné, získali vedomosti svojom regióne a o plátenníctve na Orave a aby sa vybrali na dobrodružnú cestu spoznávania histórie Oravy a pomocou indícií hľadali odpovede na otázky súvisiace s plátenníctvom. Svoje spoznávanie mohli aj zdokumentovať – buď fotoaparátom či mobilom a pripraviť si krátku prezentáciu alebo video. Ponúkli sme možnosť odhaliť niečo nové a nepoznané“ – približuje zámer súťaže Miroslav Žabenský z Oravského kultúrneho strediska.

Do súťaže sa zapojilo 6 tímov, každý mal možnosť zvoliť si vlastný názov. Zo Základnej školy Petra Škrabáka v Dolnom Kubíne to boli Bájna Škrabáčka VIII. A Bájna Škrabáčka VII, zo Základnej školy s materskou školou v Habovke Trio modrotlač a Dievky spoza Studenej, zo Základnej školy s materskou školou Martina Hamuljaka v Oravskej Jasenici tím Jasienka a napokon, tím zo Základnej školy s materskou školou z Babína pod názvom Babínske hlavičky.

Odborná porota i vyhlasovateľ súťaže sa vzhľadom na súčasnú pandemickú situáciu a prijaté opatrenia na zamedzenie šírenia ochorenia covid, ktoré znemožňujú realizáciu kultúrnych a vzdelávacích podujatí, rozhodlo nerealizovať verejné vyhlásenie výsledkov a záverečnú aktivitu projektu – Detskú konferenciu s tvorivými dielňami. Je to v súčasnej situácii nereálne. Výsledky budú spolu s príspevkami Evy Kurjakovej a PaedDr. Ivany Kurčinovej on-line prezentované na facebooku a youtube kanáli Oravského kultúrneho strediska 19. novembra 2020 o 17.00.

Komisia zároveň rozhodla udeliť všetkým zúčastneným tímom vecné ceny v rovnakej hodnote, tímom Bájna Škrabáčka VIII. A VII. udeliť cenu za kreativitu. Hlavnú cenu – celodenný výlet víťaznej triedy po stopách hornooravského plátenníctva sa rozhodla vzhľadom na nemožnosť realizovať výlety neudeliť. Vyhlasovatelia súťaže ďakujú všetkým tímom, deťom a ich pedagógom, za to že strávili svoj čas vyhľadávaním zaujímavých faktov o fenoméne plátenníctva.

Fenomén hornooravského plátenníctva je skutočne zaujímavý. Podstatne identifikoval významné historické obdobie a kultúrno-spoločenský, najmä však hospodársky pohyb v priestore severnej Oravy od približne druhej polovice 18. storočia až po jeho postupný zánik začiatkom 20. storočia. Pre náš región je jedinečný. Hornooravskí plátenníci progresívne menili technológiu i marketing – predaj svojich produktov a hauzírovaním predĺžili svoje obchodné trasy a styky nielen v rámci vtedajšej habsburskej monarchie, ale až za Stredozemné more do Afriky a k Čiernemu moru na Krym. Práve konfrontácia hornooravských predajcov plátna s okolitým svetom a jeho kultúrami zapríčinila kultúrnu difúziu, import aktuálnych kultúrnych trendov a v okolí Námestova vytvorila špecifický plátennícky štýl nielen odievania, spôsobu života či architektúry. Nový kapitál i uvedomovanie si potreby vzdelanosti bol tiež príčinou, že z plátenníckych rodín vzišli mnohé významné osobnosti kultúrneho, spoločenského, duchovného či politického života.

Foto: Oravské kultúrne stredisko

Zdroj: Miroslav Žabenský – Oravské kultúrne stredisko

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať