Oravské múzeum získalo výročnú cenu „Pamiatka roka 2019“

Oravské múzeum získalo výročnú cenu „Pamiatka roka 2019“
Foto: oravskemuzeum.sk

Oravské múzeum P. O. Hviezdoslava v Dolnom Kubíne, ktorého zriaďovateľom je Žilinský samosprávny kraj získalo spomedzi 151 nominácií v desiatich kategóriách výročnú cenu „Pamiatka roka 2019“ v kategórií Reštaurovanie za reštaurovanie Thurzovho paláca na Oravskom hrade. Oravské múzeum o tom informuje na svojej stránke.

Redakčná rada časopisu Pamiatky a múzeá, revue pre kultúrne dedičstvo spoločne s vydavateľmi časopisu, Slovenským národným múzeom a Pamiatkovým úradom Slovenskej republiky udelili po dvadsiaty deviaty raz prestížne ceny za najvýznamnejšie aktivity z oblasti kultúrneho dedičstva za rok 2019. Dňa 8.10.2020 v Starej tržnici v Bratislave sa zišli za každú kategóriu traja nominanti a víťazní laureáti si prebrali ceny. Oravské múzeum P. O. Hviezdoslava získalo výročnú cenu „Pamiatka roka 2019“v kategórií Reštaurovanie spolu s Petrom Hricom a kolektívom pracovníkov z Oblastného reštaurátorského ateliéru v Levoči a Krajským pamiatkovým úradom v Žiline.

Cenu prebrala riaditeľka Oravského múzea P.O.Hviezdoslava, PaedDr. Mária Jagnešáková, ktorá povedala: „Teším sa, že niekoľkoročné úsilie, ktoré vynaložilo Oravské múzeum  na reštaurovanie Thurzovho paláca pod dohľadom odborníkov, bolo ocenené. Oravský hrad patrí medzi najnavštevovanejšie pamiatky na Slovensku. Komplexnú pamiatkovú obnovu renesančného Thurzovho paláca, v priestoroch tzv. Dolného hradu, sme začali realizovať od roku 2014. Vysoká kvalita nástenných malieb, ktoré sme objavili v priestoroch prízemia a prvého nadzemného podlažia, sa vyrovná dielam vo vyspelých renesančných centrách v strednej Európe. Nástenné maľby sa vyznačujú dokonalým zvládnutím perspektívy – ilúzie architektonických a ornamentálnych prvkov a dosahujú trojdimenzionálny efekt stvárnenia. Okrem omietkových povrchov interiéru a reštaurovania nástenných malieb boli obnovené aj okenné a dverné výplne, podlahy a technická infraštruktúra. V priestoroch Thurzovho paláca vznikla nová ,moderná muzeálna expozícia, v ktorej sa nachádzajú  najvzácnejšie zbierkové predmety z fondu Oravského múzea.Obnovené priestory nadobudli nový rozmer a výsledok je mimoriadnym prínosom pre kultúrne a historické dedičstvo Slovenska, ktoré oceňujú aj samotní návštevníci.“

Zdroj: Oravské múzeum

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať