Oravskí hračkári uspeli v medzinárodnej súťaži

Oravskí hračkári uspeli v medzinárodnej súťaži
Foto - zdroj: Regionalny Ośrodek Kultury Bielsko-Biała

Oravské kultúrne stredisko v Dolnom Kubíne a Regionalny Ośrodek Kultury Bielsko-Białej vyhlásili v marci 12. ročník medzinárodnej súťaže tradičnej hračky s názvom Modrý svet. Prihlásiť sa do nej mohli hračkári z Poľska a Slovenska. Odborná komisia vyhodnotila všetky zaslané diela, pričom zohľadnila predovšetkým terapeutickú hodnotu a vplyv hračky na vývoj autistického dieťaťa. Dôležitý bol aj výber materiálov, kvalita spracovania, súlad s tradíciami hračiek, estetika a kreativita. Informovala o tom Alexandra Mikulášová, manažérka pre folklorizmus z Oravského kultúrneho strediska.

Oravským remeselníkom sa darilo. Peter Pagáčik z Istebného zvíťazil v kategórii dospelých – tradičná hračka so sériou drevených vyrezávaných hračiek. V kategórii hračiek inšpirovaných tradíciou získala prvenstvo Erika Vojteková z Podbiela so svojou textilnou bábikou Johankou. Tretie miesto v tejto kategórii patrí Kataríne Kuchťákovej z Mútneho, ktorá vyrobila z textilu autíčko a bábiku.

Z hračiek prihlásených do súťaže vzniknú dve výstavy. Prvá sa uskutoční počas júla a augusta v Poľsku, druhá bude v septembri a októbri na Slovensku. Po skončení výstav si hračky prevezme organizácia, ktorá pomáha ľuďom s autistickým syndrómom.

Podujatie je realizované prostredníctvom mikro projektu TransEtno – prenos poľských a slovenských hračkárskych tradícií, spolufinancované je z Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci programu INTERREG V-A Poľsko–Slovensko 2014–2020 a zo štátneho rozpočtu.

Autor: Alexandra Mikulášová, manažérka pre folklorizmus, PR a médiá/Oravské kultúrne stredisko

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať