Oravský región bojuje s dôsledkami koronakrízy vytvorením projektu Orava si pomáha

Oravský región bojuje s dôsledkami koronakrízy vytvorením projektu Orava si pomáha

Tri oravské mestá sa spojili s občianskym sektorom, aby spoločne spustili jedinečný regionálny projekt s názvom „Orava si pomáha“. Ide o internetový portál www.oravasipomaha.sk, ktorý prepojí darcov a žiadateľov o pomoc v ťažkom čase spôsobenom koronakrízou.

„Cieľom projektu je prepojiť ľudí, ktorí chcú pomáhať a ľudí, ktorí potrebujú pomoc a tak posilniť formu solidarity na Orave,“ predstavil projekt jeden z jeho spoluiniciátorov Branislav Kožuch.

Projekt vznikol ako reakcia na ekonomické problémy, ktoré spôsobila koronakríza v živote bežných Oravčanov. „My primátori a starostovia cítime potrebu a nevyhnutnosť reagovať na podnety občanov, ktorí sa na nás obracajú so žiadosťou o pomoc v ťažkom čase a zároveň ich prepájať s darcami, ktorí sú ochotní im pomôcť,“ povedala o motivácii zapojiť sa primátorka Trstenej Magdaléna Zmarzláková.

Celý projekt sa realizuje na stránke, kde si osoba môže vybrať, či chce požiadať o pomoc, alebo sa stať darcom finančnej či materiálnej pomoci. Žiadateľom o pomoc môže byť len osoba staršia ako 18 rokov s trvalým alebo prechodným bydliskom na Orave.

„Vždy je dobré a prospešné, keď sa spoja ľudia v regióne, na ktorých sa iní obracajú so žiadosťou o pomoc a vytvoria takýto projekt pomoci tým, ktorí to najviac potrebujú,“ zhodnotil ďalší z iniciátorov projektu, Igor Janckulík.

Výška jednorazovej finančnej pomoci, ktorú môžu Oravčania získať, je od 50 do 300 Eur. Materiálnou pomocou môžu byť pomôcky, prístroje, materiál či  trvanlivé potraviny a pod. Po vyplnení krátkeho formuláru bude každá žiadosť spracovaná, objektívne posúdená a vyhodnotená hodnotiacou komisiou, ktorá určí a prerozdelí pomoc. Členov komisie určia organizátori iniciatívy. Žiadosti o podporu budú zverejnené na internetovej stránke iniciatívy.

„Ukázať, že Orava drží spolu a myslí na tých menej šťastných, je v tejto zložitej dobe ešte dôležitejšie, ako kedykoľvek predtým. Som veľmi rád, že sa môžem stať súčasťou tohto projektu a verím, že ukážeme skutočnú tvár Oravy – láskavú a ochotnú,“ dodal Jakub Ptačin z Na Orave dobre o.z.

Za iniciatívou stoja primátori miest Námestovo, Dolný Kubín – Milan Hubík a Ján Prílepok, primátorka mesta Trstená Magdaléna Zmarzláková, katolícky kňaz a predseda občianskeho združenia V.I.A.C. – Inštitút pre podporu a rozvoj mládeže Branislav Kožuch, spoluzakladateľ Studio Echt a predseda združenia Na Orave dobre o.z Jakub Ptačin a poslanec zastupiteľstva Žilinského samosprávneho kraja a predseda Orava Rescue System Igor Janckulík.

Iniciatíva Orava si pomáha je nový projekt, ktorý vytvorili oravské samosprávy v spolupráci s občianskymi združeniami a aktívnymi obyvateľmi regiónu Orava. Ide o neformálnu iniciatívu, ktorá má za cieľ združovať darcov a prerozdeľovať prostriedky na pomoc v kríze spôsobenej dôsledkami ochorenia COVID-19.

Zdroj: Mesto Dolný Kubín

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať