OSUDY VI.

OSUDY VI.

Turčianske kultúrne stredisko v Martine Vás srdečne pozýva na záverečnú výstavu projektu OSUDY VI., ktorej autormi sú pacienti Psychiatrickej liečebne v Sučanoch a fotografi z fotoskupín TuFoTím a JUST a NATRUC. Zámerom výstavy je cez výstupy projektu poukazovať na tenkú ČIARU, ktorú nie je vidieť a napriek tomu existuje medzi nami. V dnešnom svete táto pomyslená čiara, ktorá rozdeľuje ľudí na psychicky zdravých a chorých, je už takmer neviditeľná. O jej až takmer neviditeľných rozdieloch sa môžete presvedčiť práve na výstave OSUDY VI. (doma) a to na slávnostnom otvorení 28. 10. 2021 o 17.00 h vo výstavných priestoroch Turčianskej galérie v Martine. Turčianske kultúrne stredisko v Martine pripravilo cyklus tvorivých výtvarných a fotografických dielní a ich prezentačnú časť pod názvom OSUDY VI. Projekt je realizovaný s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR a spolufinancovaný s podporou Žilinského samosprávneho kraja.

Hlavnou témou projektu je téma „DOMA“.

„Cieľom výtvarných tvorivých dielní bolo mierne poodhaliť zázemie, v akom pacienti žijú, čo im domov pripomína, čomu sa doma venujú a aký majú vzťah ku svojmu domovu. Práve kvôli citlivosti témy sme pracovali relatívne v abstraktnej rovine symbolických predmetov a postáv, ktorých pozadie tvoria dvere do ich domu alebo bytu. Absenciu znázorňovali obrysy týchto vecí a postáv, ktoré boli vytvárané najmä technikou šablón a suchého pastelu. Šablóny si pripravovali pacienti  kreslením a vystrihnutím z papiera sami, s konzultáciou a inštrukciami lektora. Každý pacient  vytvoril dielo, ktoré nepúšťa diváka do súkromia, ostáva „pred dverami“, ale naznačuje mu domov autora cez akési indície. Tvorivé dielne takouto formou preniesli v myšlienkach každého z rutiny liečebne do svojho súkromia a domova.“

Radovan Šenšel/lektor

„Fotografické dielne – „Aj v aktuálnom ročníku sme sa spolu zabávali a tvorili  s TIEŇOHROU, ktorá sa už stala súčasťou tohto projektu. Vystrihované príbehy z papiera boli s našou asistenciou premietané na pozadie z papiera na pečenie. Je to veľmi stará technika. V 13. storočí, tak napríklad fungovalo japonské divadlo Kamišibai. Bol to taký ľudový televízor, ktorý priniesli doslova až do odľahlých kútov krajiny. Fungovalo to na princípe premietania obrázkov a rozprávania príbehu. A takto podobne sme chceli aj my prerozprávať príbehy pacientov psychiatrickej liečebne. Výber fotografií z tieňohry ako aj výsledné animované video si budú môcť pozrieť návštevníci v deň vernisáže pre verejnosť – OSUDY VI.

Druhou podstatnou časťou fotografických dielni bolo pokračovanie experimentu ešte z minulého roka. Ten sa veľmi vydaril a preto sme sa ho pokúsili opäť zopakovať v troška pozmenenej forme. Novinkou bolo to, že sa fotenia nezúčastnili len samotní pacienti, ale aj fotografi z martinskej fotoskupiny TuFoTím a členovia žilinskej fotoskupiny JUST a NATRUC. Všetci sme mali rovnaké fotoaparáty a rovnakú tému. Tou bola téma „DOMA“.

 

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať