Otvorenie Bibliotéky Matice slovenskej

Otvorenie Bibliotéky Matice slovenskej

V tomto roku sa Matica slovenská rozhodla obnoviť Bibliotéku Matice slovenskej, ktorou chce nahradiť stratu pôvodnej Bibliotéky, respektíve Slovenskej národnej knižnice. Tá bola od Matice slovenskej odčlenená v roku 2000 tzv. knižničným zákonom ministra kultúry Milana Kňažka, čo je dodnes evidentná krivda a stále nezahojená rana.

Jej otvorenie sa uskutoční vo štvrtok 8. septembra 2022 o 17:15 hod. v druhej budove Matice slovenskej

Už v roku 2020 sa začali prípravné práce. Presunuli sa kancelárie Archívu Matice slovenskej v druhej budove Matice slovenskej a vykonali sa stavebné úpravy, ktorými sa rozšíril priestor pôvodných kancelárií na ciele knižnice. Potom sa miestnosť novej Bibliotéky Matice slovenskej zariadila regálovým nábytkom a bádateľskými stolmi.

KATALOGIZÁCIA KNÍH

V roku 2021 sa začala bibliotéka napĺňať tým najdôležitejším pre každú knižnicu– knihami. Iniciatívou vedeckého tajomníka Matice slovenskej Pavla Maduru došlo k zlúčeniu príručných knižníc Archívu Matice slovenskej, Slovenského Historického ústavu Matice slovenskej, Slovenského literárneho ústavu Matice slovenskej, Strediska národnostných vzťahov Matice slovenskej a Informačného ústredia Matice slovenskej. Knižné zbierky sa zlúčili aj s Exilovou knižnicou v Žiline a vznikol tak základ pre Bibliotéku Matice slovenskej, ktorá v súčasnosti obsahuje vyše desaťtisíc knižničných jednotiek. Knihy museli byť pred svojím zaradením do bibliotéky ošetrené a dôkladne očistené. Potom musela každá publikácia prejsť katalogizáciou v systéme Koha, ktorý poskytuje Matici slovenskej Slovenská národná knižnica. Katalogizáciu vykonávajú pracovníci Archívu Matice slovenskej Jana Žumarová a Zdenko Tkáč. Pri katalogizácii dostala každá publikácia svoje prírastkové číslo, čiarový kód a signatúru, podľa ktorej bola uložená v regálovom systéme bibliotéky. Následne sa jednotky, ktoré úspešne prešli katalogizáciou, ukladajú podľa systému medzinárodného desatinného triedenia (MDT). Do konca apríla 2022 prešlo katalogizáciou 2 550 publikácií a ďalších 261 publikácií bolo pre duplicitu umiestnených do depotu Archívu MS.

ROZŠIROVANIE KAPACITY

Koncom roka 2021 doterajšie priestory už pre potreby Bibliotéky Matice slovenskej nestačili. Na jar 2022 sa preto zväčšili o nadstavce k regálovému systému, ktoré rozšírili kapacitu bibliotéky zo 139 bežných metrov na 160 bežných metrov. Nové regály sa opäť zaplnili knihami už v priebehu jedného týždňa. Preto sa v apríli 2022 nechali vyrobiť ďalšie nadstavce, ktoré zvýšili jej kapacitu na 170 bežných metrov. V bibliotéke sa nachádza aj výstavná stena so vzácnymi publikáciami, ktoré zaberajú 23 bežných metrov. Sú tu najstaršie ročníky Slovenských pohľadov, Živeny, Historického časopisu, Slovenských národných novín, vzácne encyklopédie a i.

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať