Pandémia výrazne obmedzila transplantácie orgánov v martinskej nemocnici

Pandémia výrazne obmedzila transplantácie orgánov v martinskej nemocnici
Foto: UNM

Koronavírus nie je nebezpečný len z pohľadu samotného ochorenia a s ním spojených rizík. Ochorenie ohrozuje aj pacientov s úplne inými zdravotnými problémami. Covid-19 napríklad výrazne obmedzil transplantačný program na Slovensku. Transplantačné centrum Univerzitnej nemocnice Martin, v ktorom sa realizujú transplantácie obličiek, zaznamenalo pokles vykonaných odberov orgánov. Identické problémy hlásia aj všetky ostatné centrá na Slovensku, v porovnaní s rokom 2019 došlo k poklesu odberov orgánov od mŕtvych darcov (s čím logicky súvisí aj transplantačná aktivita) až o 30%.

Podľa doc. MUDr. Ivany Dedinskej, PhD., primárky Transplantačného centra UNM je veľkým problémom nápor na anestéziologické lôžka.„ARO oddelenia sú aktuálne maximálne vyťažené covid pozitívnymi pacientami, ktorí vyžadujú starostlivosť anestéziológov. Pri bežnej prevádzke sa snažíme, aby bol každý jeden darca identifikovaný, momentálne je však personál tak vyťažený, že sa venuje predovšetkým pacientom s Covid-19,“ upozornila. Ako ďalej dodala, ďalšiu výraznú komplikáciu v celom procese transplantácií predstavuje testovanie na Covid-19. „Darca musí byť negatívny. Testujesa nie len v našom centre, ale otestovaný musí byť už aj na pracovisku, odkiaľ ho k nám prekladajú. Logistika sa stáva o to zložitejšou.“ Docentka Dedinská vysvetľuje, že testovanie zaberie určitý čas, ktorý je pri transplantáciách veľmi dôležitý.„Často sa stáva, že celý transplantačný tím, pacient aj darca sú nachystaní, no musí sa čakať na výsledok PCR testu, čo zaberie aj niekoľko hodín. A s každou ďalšou hodinou sa riziko, že savyskytnú pooperačné komplikácie, zvyšuje. Najmä ak je darca vyššieho veku.“

Dopad situácie v súvislosti s pandémiou už v Transplantačnom centre UNM pocítili. „Výrazne sa nám znížili čísla. Za rok 2020 bolo na Slovensku zrealizovaných 131 transplantácií obličiek, rok predtým to bolo 197 transplantácii obličiek,“ informovala primárka I. Dedinská. V prvej vlne pandémie sa podľa nej transplantácie na Slovensku zastavili úplne, počas leta sa situácia zlepšila, na jeseň sa však transplantačný program opäť utlmil.

„Neuzavrel sa úplne, ako tomu bolo na jar.Pokiaľ sa niekde objavil darca a ARO lôžka v príslušnom transplantačnom centre boli plné, darca sa previezol na iné centrum, ktoré malo voľné kapacity,“ priblížila docentka Ivana Dedinská.Transplantačné centrum UNM malo problémy v čase, kedy bola najviac zamorená Orava a mnohí pacienti odtiaľ boli hospitalizovaní v martinskej nemocnici. „Toto všetko má za následok, že čakacia doba na transplantáciu sa pacientom, ktorí ju vyžadujú, výrazne predlžuje. Bohužiaľ už aj my sme mali prípady, kedy sme museli pacientov z čakacej listiny na obličku vyradiť, pretože ich stav sa výrazne zhoršil a je otázne, či sa na ňu ešte niekedy vôbec dostanú,“ upozornila nefrologička a dodala, že už teraz majú v Transplantačnom centre UNM načakacej listine na obličku viac ako 50 percentný prírastok a pacientov stále pribúda.

„A to nie len u pacientov, ktorí čakajú na transplantáciu obličky, ale aj pri iných orgánoch. Ak niekto potrebuje obličku, môže ísť na dialýzu. Sú však pacienti, ktorí čakajú na pečeň, na srdce, ktorí nemajú inú možnosť, len transplantáciu a tam už potom dochádza k tomu, že pacienti na čakacej listine zomierajú,“ dodala docentka Dedinská.

Aj v tejto neľahkej situácií sa Transplantačnému centru UNM v roku 2020 podarilo zrealizovať niekoľko multiorgánových odberov, posledný bol na konci roka. Darcom bol asi 18-ročný pacient.

Napriek problémom, ktoré pandémia koronavírusu zdravotníkom priniesla, lekári martinskej nemocnice svoju pozornosť zameriavajú aj na výskum, ktorý by mohol priniesť viac poznatkov o ochorení, ktoré je pre medicínsky svet ešte stále pomerne nové. „Máme rozbehnutý výskum zameraný na pacientov po transplantácii, ktorí Covid-19 prekonali. Snažíme sa zistiť, aké majú následky, zameriavame sa aj na to, ako sa na priebehu ochorenia prejavuje genetika,“ informovala doc. MUDr. Ivana Dedinská, PhD., ktorá do celosvetovej databázy zhromažďuje údaje za Slovensko. Aktuálne majú informácie už o zhruba 200slovenských pacientoch s transplantovanou obličkou, ktorí sú po ochorení Covid-19. Prvé výsledky by mali byť známe už v priebehu niekoľkých týždňov.

Zdroj: UNM

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať