Po zimnej údržbe štartujú opravy ciest a mostov v Žilinskom kraji

Po zimnej údržbe štartujú opravy ciest a mostov v Žilinskom kraji

Žilinský samosprávny kraj bude aj v roku 2022 pokračovať v opravách ciest a mostov.  Naplánované modernizácie vychádzajú zo Zásobníka prioritizácie investičných projektov rekonštrukcií ciest II. a III. triedy, ich súčastí a mostných objektov pre rok 2022, ktorých zdrojom krytia bude aj návratná finančná výpomoc zo štátu.

Po zimnej údržbe rozbehne Žilinský samosprávny kraj sériu rekonštrukcií ciest a mostov, ktoré má vo svojej správe. Pre tieto účely má v tomto roku rozpočtovaných 14 miliónov eur z európskych finančných zdrojov a zhruba 8 miliónov z rozpočtu kraja. Niektoré projekty sú pred spustením verejného obstarávania, inde ešte prebieha proces schvaľovania a prípravy.

Hneď na jar začnú práce na moste pred križovatkou do obce Ivančiná, kde už je podpísaná zmluva so zhotoviteľom. Rovnako sú naplánované práce na mostoch v katastrálnom území Krasňany, či za obcou Veľké Rovné. V súčasnosti sa vyhodnocuje súťaž na rekonštrukciu mosta na ceste II/584 v obci Liptovská Ondrášová na ceste do Tatralandie. Župa predpokladá spustenie prác v druhom kvartáli 2022. Podobná investícia je naplánovaná v letných mesiacoch aj pred obcou Vitanová.

,,Rozsiahle stavebné práce začnú aj na ceste II/583, prakticky v celej jej dĺžke. Jednak tu pokračujeme v eurofondovom projekte na dvoch úsekoch v Párnici a Zázrivej, kde stavebné práce začali už v septembri 2021 a boli prerušené kvôli zime a v dohľadnej dobe pristúpime aj k podpisu zmluvy so zhotoviteľmi aj na ďalšie úseky tejto cesty vo Varíne, Krasňanoch, Belej a Terchovej. Stavebné práce na týchto štyroch úsekoch by mali začať po ukončení zimnej údržby, pravdepodobne v apríli 2022,“ priblížila županka Erika Jurinová. Práce sa budú realizovať po poloviciach, čo si vyžiada značnú trpezlivosť vodičov. S obmedzením dopravy treba počítať prakticky až do jesene 2022.

Žilinská župa tiež v tomto roku plánuje aj rekonštrukciu neprehľadnej križovatky v Liptovskom Hrádku, kde by sa s prácami malo začať už v apríli a tiež dvoch križovatiek v Terchovej ako i modernizáciu 6 mostov. Zaujímavosťou je žabochod, ktorý bude vybudovaný na úseku medzi Párnicou a Zázrivou a bude slúžiť na ochranu obojživelníkov. Uvedené práce budú hradené z eurofondového projektu.

Stavebné práce čakajú aj Demänovskú Dolinu. Aktuálne prebieha verejné obstarávanie na zhotoviteľa 4 stavebných úsekov cesty II/584, kde je plánovaná investícia v celkovej výške zhruba 2 milióny eur, ktoré župa plánuje financovať z eurofondov. Práce by sa mali realizovať v období jar – leto 2022 a trvať budú asi 5 mesiacov. Župa má záujem realizovať významnú investíciu aj na moste v obci Podbiel. Ide o strategické miesto, ktoré tvorí jedinú prístupovú cestu na železničnú stanicu a taktiež cezeň prechádza pravidelná linky autobusovej dopravy. Projekt je však brzdený na každom stupni prípravy postojom jedného občana  čím ohrozuje možnosť čerpania financií z eurofondov.

Správa ciest Žilinského samosprávneho kraja sa stará  o 1415 kilometrov ciest II. a III. triedy a 786 mostov. Na objednávku Slovenskej správy ciest opravuje a čistí aj niektoré úseky ciest prvej triedy.

 

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať