Poďte s nami na výlet: Zavítali sme do liptovskej obce Martinček

Poďte s nami na výlet: Zavítali sme do liptovskej obce Martinček

Na východ (cca. 5 km) od Ružomberka leží obec Martinček. Vzdušnou čiarou je to len kúsok od hradu Likavka. 

Okolo roku 1260 tu postavili kostol Sv.  Martina. Zároveň sa jedná o najstaršiu zachovalú pamiatku na území Liptova. Posledná veľká obnova sa uskutočnila v rokoch 1999 – 2002 a v roku 2006. Podľa povestí a teórii historikov kostol postavili Templári, ktorí mali na neďalekom vrchu Mních svoj kláštor. O tomto fakte sa síce vedú polemiky, ale kto vie? Na veži kostolíka sa zachovali pôvodné románsko- gotické okná.

V roku 1999 sa objavili  aj staré maľby, ktoré siahajú do 14. storočia. Cyklus malieb patrí medzi najzachovalejšie na celom území Slovenska. Na západnej stene lode sa na poschodí nachádza dosiaľ nerozlúštený nápis. Starosta mal pre toho, kto ho prečíta, odloženú ako odmenu –  tisíckorunáčku. Neviem, či to platí aj pre súčasného starostu obce pána Juraja Bobeka, ale posmelil ma, aby som v pokoji lúštil.

Na obecnom úrade v Martinčeku, Marián Bumbala (vpravo), so starostom J. Bobekom.

No a ešte jedna zaujímavosť. Na kopci hneď pod kostolíkom možno vidieť cez tridsať drevených striešok zvaných „Dášky“. Zakrývajú jamy na uskladnenie zemiakov a zeleniny a hlboké sú až 5 metrov. Kostolík je z obce ľahko dostupný, dostanete sa tam autom. Ak  však chcete navštíviť interiér  mimo bohoslužieb – musíte kontaktovať faru (telefón:044/43 29 705).

Autor: Marián Bumbala, foto: Marián Bumbala, visit.ruzomberok.sk

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať