Poďte si pozrieť čiastočné zatmenie Slnka

Poďte si pozrieť čiastočné zatmenie Slnka

Vo štvrtok 10. júna 2021 okolo poludnia budeme mať možnosť pozorovať netradičné vesmírne divadlo. Slnko, Mesiac a Zem sa dostanú na jednu priamku a na Zemi budeme môcť pozorovať zatmenie Slnka.

Mesiac bude v tom čase pomerne ďaleko od Zeme a jeho zdanlivý priemer na oblohe bude menší ako priemer Slnka, preto ani počas najväčšej fázy zatmenia nezakryje celý slnečný kotúč. Takéto zatmenie Slnka nazývame prstencovým. Prstencová fáza zatmenia bude viditeľná v časti Ruska, v
Grónsku a na severe Kanady. Z nášho územia bude toto zatmenie viditeľné len ako čiastočné. V oblasti Žiliny môžeme pozorovať začiatok úkazu od 11:56 stredoeurópskeho letného času (SELČ), kedy sa silueta Mesiaca vo fáze novu “zahryzne” do slnečného disku z horného pravého okraja. Maximum nastane o 12:47 a Mesiac bude zakrývať takmer 13% slnečného disku. Slnko bude v čase zatmenia vysoko nad juhovýchodom a juhom. Koniec úkazu nastane o 13:37 LSEČ.

Zatmenie je možné pozorovať individuálne alebo navštíviť niektorú z hvezdární. Krajská hvezdáreň v Žiline organizuje pozorovania tohto úkazu na svojich pracoviskách v Pozorovateľni  na Malom Diele v  Žiline a v Kysuckej hvezdárni v Kysuckom Novom Meste v čase od 12.00 do 13.40 LSEČ. Pozorovania sa uskutočnia iba v prípade priaznivého počasia a v súlade s aktuálnymi protiepidemiologickými opatreniami, (nájdete ich na stránke www.astrokysuce.sk).

Ak sa rozhodnete pre individuálne pozorovanie, je potrebné dbať predovšetkým na bezpečnosť. Nezakrytá časť Slnka bude dosť intenzívnym zdrojom svetla a bez použitia vhodných filtrov hrozí pri priamom pozorovaní trvalé poškodenie zraku! Odporúčame preto použiť špeciálne okuliare pre pozorovanie zatmenia fóliu Baader AstroSolar, prípadne zváračský filter stupňa 13 a vyššieho. Obyčajné slnečné okuliare nestačia! Nikdy nepozorujte Slnko ďalekohľadom priamo!

Predchádzajúce čiastočné zatmenie Slnka na našom území sme pozorovali 20. marca 2015. Ďalšie bude pozorovateľné v októbri 2022 a potom až v marci 2025. Najbližšie úplné zatmenie Slnka pozorovateľné u nás nastane 7. októbra 2135.

Zdroj: Krajská hvezdáreň v Žiline

TP
EDITOR
PROFIL

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať