Podujatie Pozdrav od susedov sa bude niesť v znamení unikátneho folklóru a poľských syrových špecialít

Podujatie Pozdrav od susedov sa bude niesť v znamení unikátneho folklóru a poľských syrových špecialít

Kysucké múzeum v Čadci, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, pripravuje v spolupráci s poľským partnerom “Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne “Istebna” v Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke dňa 16.8.2020 medzinárodnú prezentáciu ovčiarstva, kultúrnych zvykov a tradícií zo susedného Poľska.

Na podujatí Pozdrav od susedov vystúpi folklórny súbor Zespół regionalny “Istebna”. Ide o najstarší poľský regionálny súbor. Jeho začiatky účinkovania sa datujú od roku 1901. Od roku 2016 je vedúcou súboru Mária Motyka a tanečným inštruktorom je Jozef Lupiezowiec. Zúčastnili sa mnohých slávnych folklórnych festivalov doma i v zahraničí, kde získali najvyššie ocenenia v oblasti ľudovej kultúry a odznak cti  za zásluhy  pre Sliezske vojvodstvo. Pri dospelom folklórnom súbore pracuje aj detský folklórny súbor Malá Istebna.

Vystúpia o 13. hodine na pódiu pri objekte Krčma z Korne a zahrajú aj o 14.30 počas jazdy vláčikom na Historickej lesnej úvraťovej železnici. V rámci medzinárodnej prezentácie ovčiarstva nebudú chýbať remeselníci, ktorí predvedú ovčiarske remeslo, napríklad aj ukážky spracovania vlny, a tradičná poľská kuchyňa v podobe ovčích syrových špecialít. Milovníkov folklóru zaiste poteší ukážka a predaj krpcov či unikátnych výšiviek z Istebnej. Svoje remeslo nadšencom predvedie aj košikár.

Podujatie v rámci projektu Medzinárodná prezentácia ovčiarstva v Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Fond je hlavným partnerom podujatia.

Zdroj: Kysucké múzeum v Čadci

 

TP
ADMINISTRATOR
PROFIL

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať