Polícia upozorňuje na riziká cestovania autom v letných horúčavách

Polícia upozorňuje na riziká cestovania autom v letných horúčavách
Foto: FB/Polícia SR - Žilinský kraj

Preventiska z Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Martine spoločne s kolegami z Okresného dopravného inšpektorátu v Martine zorganizovali preventívnu aktivitu zameranú na oboznamovanie vodičov o možných rizikách cestovania autom v letných horúčavách.

Každému zastavenému vodičovi okrem podaných informácií odovzdali minerálku ako upozornenie na význam dodržiavania pitného režimu počas jazdy. Polícia o tom informuje na sociálnej sieti.

Áut stále pribúda a cesty sú čoraz preplnenejšie. Za volantom sa preto sústreďujeme na veľké množstvo podnetov a kým nezačneme cítiť smäd, pitný režim často úplne ignorujeme. Dehydratovaní šoféri pritom robia za volantom až dvakrát viac chýb ako tí, ktorí pitný režim poctivo dodržiavajú.

Dehydratácia je zradná preto, že o nej ani nemusíme vedieť. Pocit smädu totiž prichádza až vtedy, keď hladina tekutín v tele klesne na skutočne nízke hodnoty. Je preto dobré všímať si aj iné sprievodné znaky dehydratácie – medzi najčastejšie patria pocit únavy, zhoršená koncentrácia či bolesť hlavy. K chybám za volantom spôsobeným dehydratáciou patria najmä spomalené reakcie, ktoré môžu byť v najhoršom prípade dôvodom nehody. Zlý pitný režim môže dokonca spôsobiť zhoršené vnímanie priestoru vedúce napríklad k neschopnosti udržať auto v správnom pruhu, a tým spôsobiť nehodu či inú škodovú udalosť.

Zdroj: Polícia SR – Žilinský kraj

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať