Poľsko pomáhalo s celoplošným testovaním aj v Žilinskom kraji

Poľsko pomáhalo s celoplošným testovaním aj v Žilinskom kraji

Viac ako päťdesiat poľských zdravotníkov a záchranárov pomáhalo s celoplošným skríningom na ochorenie COVID-19 v Žilinskom kraji. Za nezištnú pomoc im cez víkend v krajskom meste priamo na jednom z odberových miest poďakovala aj županka Erika Jurinová.

Poľskí zdravotnícki pracovníci, ktorí sú špeciálne školení na záchranárske operácie (medzi nimi lekári, zdravotné sestry, hasiči) sa pripojili k slovenským tímom a doplnili už pripravené testovacie miesta. Na území Žilinského kraja pôsobí celkom 55 zdravotníckych pracovníkov, ktorí boli rozmiestnení do šiestich okresov – Čadca, Kysucké Nové Mesto, Žilina , Martin, Ružomberok a Tvrdošín. ,,Je to znakom dobre fungujúcich susedských vzťahov. S Poľskou republikou máme rozbehnutú spoluprácu v rámci mnohých cezhraničných projektov a veľmi si vážim, že táto spolupráca pokračuje aj v ťažkých časoch pandémie, s ktorou zápasí celý svet. Posledné mesiace sú pre zdravotníkov ťažkou skúškou, mnohí idú až na hranice svojich síl. Napriek tomu nestrácajú ľudskosť a pomáhajú tam, kde je to potrebné,” povedala županka Erika Jurinová.

Veľvyslanec  Poľskej republiky Krzysztof Strzałka ohodnotil prítomnosť poľských zdravotníkov ako znak solidarity, ktorá je základnou hodnotou poľského štátu a ktorá spája naše národy v rámci Vyšehradskej štvorky a Európskej únie. ,,Veľmi sa teším, že naši zdravotníci budú v prihraničných oblastiach tu v Žilinskom kraji, tiež aj na Spiši a Šariši a budú pracovať v odberových miestach spolu so slovenskými zdravotníkmi,” dodal.

Priamo v krajskom meste Žilina pôsobilo desať poľských zdravotníkov. ,,V Žiline je situácia stabilizovaná, na odberných miestach je pokoj, otvorili sme všetky odberné miesta, online systém prihlasovania, ktorý sme spustili, taktiež potvrdil opodstatnenosť tohto kroku. Za tým stojí skvelá týždenná príprava ľudí z úradu, množstva dobrovoľníkov, ochota zdravotníkov. Za to sa chcem poďakovať,” dodal primátor mesta Žilina Peter Fiabáne.

 Poľskí zdravotníci sa vo večerných hodinách presúvajú do Liptovského Jána, kde budú ubytovaní.

Celoslovenský skríning na ochorenie COVID-19 sa na Slovensku realizuje od 18. do 26. januára. Celkom na Slovensku pomáhalo počas víkendového testovania viac ako 200 poľských zdravotníkov a záchranárov.

Žilinský samosprávny kraj vníma testovanie ako účinný nástroj v boji proti ochoreniu COVID-19, nakoľko pomáha zachytiť nositeľov infekcie. V rámci celoplošného skríningu požiadalo kraj niekoľko obcí o podporu. ,,V obci Belá, Turček, Pribylina a  Turčianskych Tepliciach sme zastrešili  testovacie prevádzky po odbornej aj administratívnej stránke. Celkom sme pomohli vytvoriť päť detašovaných odberových miest,” povedala županka Erika Jurinová. Ako dodala, v Turčianskych Tepliciach boli vytvorené dve odberové miesta, v ostatných obciach po jednom MOM.

Naďalej kraj prevádzkuje desať mobilných odberových miest a to v zdravotných centrách v Bytči, Turzovke, v Kysuckom Novom Meste, v Liptovskom Mikuláši a v Liptovskom Hrádku, ale aj v troch krajských nemocniciach a jednej poliklinike- v Kysuckej nemocnici s poliklinikou v Čadci, v Liptovskej nemocnici s poliklinikou v Liptovskom Mikuláši, Dolnooravskej nemocnici s poliklinikou v Dolnom Kubíne a v Oravskej poliklinike v Námestove. Od otvorenia mobilných odberových miest, teda od 18.11.2020 do 21. 01.2021  otestovali spolu 43 535 ľudí a z toho mali 3122 pozitívnych na ochorenie COVID 19 ( tj. 7,17%). ,,Zároveň musím povedať, že už dlhší čas vnímame v našich odberových miestach zvýšený záujem obyvateľov o testovanie a zároveň nám klesá percentuálny počet infikovaných,” doplnila županka Erika Jurinová. Vo štvrtok 21.januára otestovali krajské mobilné odberové miesta  3184 obyvateľov a zaznamenali 44 pozitívnych tj. 1,38%

Zdroj: Martina Remencová, kancelária ŽSK

TP
ADMINISTRATOR
PROFIL

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať