Poprední slovenskí diabetológovia sú príkladom všetkým diabetikom

Cyklistických pretekov Okolo Slovenska, ktoré sa dnes začali v Žiline, sa zúčastnil aj nesúťažný tím DiaPozitívcov. Viac ako 100členný tím zložený zo slovenských diabetológov, predstaviteľov pacientskych organizácií i samotných diabetikov si mimo súťaže prešli oficiálnu trať časovky dlhú 7,1 km. Chceli tak manifestovať dôležitosť pohybu pri prevencii a liečbe diabetu a motivovať diabetikov k pravidelnému športovaniu. Inšpiráciou im je profesionálny cyklistický tím zložený výlučne z diabetikov – Team Novo Nordisk, ktorý sa pretekov Okolo Slovenska zúčastní po druhýkrát.

 

Diabetologická špička

Lídrami tímu Diapozitívcov sú lekári predstavujúci slovenskú diabetologickú špičku: MUDr. Jaroslav Fábry ,  Doc. MUDr. Emil Martinka, PhD., Doc. MUDr. Zbyněk Schroner, PhD. , MUDr. Ľubomír Barák, CSc. a ďalší. Pohybová aktivita je súčasťou komplexnej liečby diabetu. Vzhľadom na alarmujúce čísla rozmáhajúcej sa nadváhy a obezity je takmer nutnosťou viesť diabetikov k pohybovej aktivite a, myslím si, že aj lekári majú ísť príkladom,“ hovorí MUDr. Jaroslav Fábry, hlavný odborník MZ SR pre diabetológiu, poruchy látkovej premeny a výživy.

„V rámci všeobecnej stratégie liečby cukrovky 2. typu je fyzická aktivita spolu s diétnymi opatreniami dôležitou vstupnou liečbou a aj neskôr významnou súčasťou liečby spolu s farmakologickou liečbou. Pri cukrovke 1. typu závisí efekt fyzickej aktivity na dostatočnej edukácii pacientov a  schopnosti prispôsobiť celý liečebný režim fyzickej aktivite,“ tvrdí Doc. MUDr. Zbyněk Schroner, PhD., podpredseda Slovenskej diabetologickej spoločnosti. Medzi odporúčané športové aktivity patria rýchlejšia chôdza, beh, cyklistika, plávanie, tanec, tenis, lyžovanie, turistika  a. i. „Ideálne je, ak sa športu venujeme denne, zhruba v trvaní 45 až 60 minút, ale úplným minimom je aspoň 60 minút každý druhý deň. Máme na mysli šport, ktorý zvýši náš pulz zhruba niekde medzi 100 – 140 úderov za minútu, samozrejme, závisí to od veku. Ide o hodnotu, pri ktorej sa už mierne zadýchame, niekedy zvykneme hovoriť, že námaha, pri ktorej si už nedokážeme pospevovať, ale ešte dokážeme plynule hovoriť,“ tvrdí Doc. MUDr. Emil Martinka, PhD., prezident Slovenskej diabetologickej asociácie.

Pohyb zvyšuje nielen fyzickú zdatnosť, ale v neposlednom rade má pozitívny psychologický účinok vo forme relaxácie a pocitu spokojnosti, ktoré sú tiež dôležitým prvkom v liečebnom procese pacientov. V prípade športových aktivít, ktoré sú náročnejšie a spôsobujú pre organizmus strednú až veľkú záťaž na spotrebu energie, je dôležitá komunikácia a súčinnosť pacienta s lekárom. „V takomto prípade sa vypracováva individuálny plán, ktorý zabezpečuje vyváženie hladín cukru krvi, hlavne so zameraním prevencie vzniku hypoglykémie,“ hovorí MUDr. Jaroslav Fábry.

Mgr. Janka Pavlusíková, členka základnej organizácie Zväzu diabetikov Slovenska – DIAZIL Žilina hovorí, že vzťah diabetikov, ktorých v organizácii združujú, k športu a pohybu je individuálny. „Myslím si, že veľkú úlohu na výber voľnočasových aktivít, špeciálne u detských diabetikov, zohráva rodinné prostredie. Veľkým medzníkom sú u detí letné rekondično-edukačné tábory a podujatia, v rámci ktorých samé na sebe vidia, ako šport výrazne ovplyvní hodnotu ich glykémie. Sami vidíme, že tento zážitok u nich zanecháva silný dojem a u niektorých je dokonca štartovacou čiarou k trvalému vzťahu k športu,“ dodáva Pavlusíková.

Mgr. Klaudia Šugrová, MHA, MPH, špecializovaný nutričný terapeut a profesionálny edukátor, štatutár OZ KlauDIA, ktoré poskytuje odbornú pomoc zdravotne znevýhodneným, medzi nimi aj diabetikom, tvrdí: „Diabetes nie je choroba zákazov, ale ochorenie, ktoré celoživotne určuje nekompromisné podmienky a ten, kto ich rešpektuje, rozvážne predchádza vzniku komplikácií. Nevzdávajte sa svojich snov, koníčkov ani záľub – dôkazom toho sú naši kamaráti, ktorí excelentne s pokorou zvládajú diabetes už 58 rokov bez výrazných komplikácií. Pozitívny postoj a aktívny prístup k životu má vždy liečebný efekt.“

Diapozitívna energia na kolesách

Cyklojazda Diapozitívna energia na kolesách, ktorá je nesúťažným sprievodným programom pretekov Okolo Slovenska, prebehla dnes o 14.00 h po originálnej trase časovky v dĺžke 7,1 km, na ktorej si po Diapozitívcoch zmerali sily aj profesionálni jazdci. Cyklojazdu okrem najznámejších slovenských diabetológov a zástupcov pacientskych organizácií podporili aj známe osobnosti, napr.  diabetička herečka Zuzana Haasová alebo Jana Hagendorfová, slovenská aktívna športovkyňa, ktorá sa zúčastnila expedície na severný pól na bicykli. Hlavné motto Diapozitívcov je inšpirované tímom profesionálnych cyklistov-diabetikov z Teamu Novo Nordisk: „Sme DiaPozitívci. Dokážeme všetko, keď máme diabetes pod kontrolou.“ Návštevníci akcie mali na mieste možnosť dať si zmerať glykémiu – túto aktivitu zabezpečili Úrad verejného zdravotníctva v Žiline, občianske združenie KlauDia z Nitry a DIAZIL zo Žiliny. K dispozícii pre návštevníkov akcie boli aj konzultácie stravovacích návykov s nutričným poradcom, ako aj konzultácie zdravotného stavu s diabetológom.

Aktivita, ktorú v minulom roku spustila účasť cyklistického tímu Novo Nordisk zloženého z aktívnych pretekárov s diabetom na pretekoch Okolo Slovenska, vzbudila u mňa aj viacerých kolegov oprávnenú pozornosť. Zúčastniť sa cyklojazdy Diapozitívna energia na kolesách mi pripadalo ako samozrejmosť, keďže celý svoj profesionálny život som zasvätil starostlivosti o deti a mladých dospelých s diabetom. Snažím sa všetkých svojich pacientov pritiahnuť k športu,“ hovorí MUDr. Ľubomír Barák , CSc., hlavný odborník MZ SR pre pediatrickú endokrinológiu a diabetológiu, poruchy látkovej premeny a výživy a predseda občianskeho združenia DIADOR.

„Svojou aktívnou účasťou chcem povzbudiť všetkých diabetikov na Slovensku – nebojme sa rozhýbať, pohyb nám môže len a len pomôcť. Podujatie nám všetkým ukazuje, že aj diabetici môžu na vrcholovej úrovni športovať. Poďme, hýbme sa, my to dokážeme,“ povzbudzuje diabetikov Ing. Jozef  Borovka, prezident Zväzu diabetikov Slovenska, najväčšej pacientskej organizácie na Slovensku.

Tím Novo Nordisk – inšpiratívni diabetici

Tím Novo Nordisk je súťažným tímom pretekov Okolo Slovenska a jeho špecifikum spočíva v tom, že je prvým tímom na svete zloženým výlučne z profesionálnych cyklistov – diabetikov. Poslaním cyklistického tímu Novo Nordisk je inšpirovať a povzbudiť každého, kto má diabetes. „Naším cieľom je podať čo najlepší športový výkon. Je to len druhýkrát, čo súťažíme na Slovensku. Tešili sme sa, že sa sem vrátime a môžeme opäť všetkým ukázať, aké výkony dokážu diabetici podávať,“ povedal pretekár David Lozano zo Španielska. “Tento rok sú všetky jednotlivé preteky skutočne dôležité, dalo by sa povedať, že kvôli Covidu-19 a krátkej sezóne viac ako zvyčajne. Musíme preto podať každý deň 100 % výkon,“ dodal Lozano.

Rovnako jeho tímový kolega Sam Brand z Veľkej Británie nepovažuje diabetes za niečo, čo by zmenšovalo jeho túžbu po víťazstve: “Každý z nás v tíme Novo Nordisk vždy súťaží tak, aby vyhral. Byť jazdcom prvého svetového profesionálneho cyklistického tímu, v ktorom sú iba diabetici, je skvelá príležitosť, ako ukázať svetu, že aj diabetici vedia podávať vynikajúce športové výkony.”

O ochorení diabetes

Diabetes patrí k najväčším hrozbám západnej civilizácie. Nárast počtu ľudí s diabetom súvisí najmä s nezdravým životným štýlom. Ak bude trend nárastu pokračovať, v roku 2030 bude žiť na Slovensku viac ako 600 000 ľudí s diabetom, čo znamená, že v priemere u nás  pribudne viac ako 60 nových diabetikov denne.

Diabetes 1. typu sa obyčajne vyskytuje u mladých ľudí a u detí.  Do určitej miery je náchylnosť na vznik diabetu 1. typu zdedená, vznik ochorenia nemôže človek nijako ovplyvniť. Diabetes 2. typu je však niečo úplne iné – vyskytuje sa najmä u dospelých ľudí vyššieho veku, stále častejšie sa ale diagnostikuje už aj u mladých ľudí. Rizikové faktory napomáhajúce vzniku a rozvoju diabetu 2. typu sú spojené s nesprávnym životným štýlom – najmä s obezitou, sedavým spôsobom života, nedostatkom pohybu a nevhodným stravovaní.

Zdroj: agentúra Rocca

TP
ADMINISTRATOR
PROFIL

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať