Popularita cyklobusov stále rastie

Popularita cyklobusov stále rastie

Tento rok spoločnosť SAD Žilina v spolupráci so Žilinským samosprávnym krajom musela na spustenie cyklobusov chvíľu počkať. Od 1. mája 2020 bolo spustenie pozastavené z dôvodu prijatých opatrení vlády Slovenskej republiky na zamedzenie šíreniu vírusu COVID-19. Avšak s príchodom leta a postupne uvoľňujúcimi obmedzeniami začali cyklobusy premávať. Od 6. júna 2020 vyrazili do Novej Bystrice, Turčianskych Teplíc a Terchovej. Už počas prvých víkendov zaznamenali veľký úspech.

Omeškaná, ale úspešná sezóna

Počas prvých troch týždňov cyklobusovej sezóny 06. – 21.06.2020 bolo celkovo prepravených 212 bicyklov a 827 cestujúcich. Najúspešnejší bol prvý víkend, kedy bolo prepravených 105 bicyklov a 297 turistov. Z hľadiska počtu prepravených bicyklov a osôb je najúspešnejšia sobota. Najväčší záujem je o prevoz bicyklov smerom k Novej Bystrici.

Počas tohtoročného leta budú cyklobusy premávať v sobotu, nedeľu a vo sviatok až do 27. septembra 2020 a v piatky od 3. júla do 28. augusta 2020 do turisticky atraktívnych lokalít v Žilinskom kraji, pričom východiskovou stanicou je autobusová stanica v Žiline a cieľovými zastávkami je Terchová Vrátna, výťah; Nová Bystrica, Škorvaga alebo Turčianske Teplice, Dom Služieb. S bicyklom je možné nastúpiť a vystúpiť len na určených zastávkach, ktoré sú označené v cestnom poriadku príslušnej linky, ktoré nájdete na www.cykloautobus.sk

Na špeciálne vlečky, ktoré sú umiestnené za autobusom, sa zmestí až 24 bicyklov, poprípade môžu cestujúci využiť šesťmiestny nosič, ktorý sa nachádza vzadu priamo na autobuse, a to na spoji do Terchovej.

Ako má cestujúci postupovať pri cestovaní cyklobusom?

1. Cestujúci si musí zakúpiť cestovný lístok na požadovanú prepravnú vzdialenosť a dovozné bicykla u vodiča, alebo využiť predpredaj v miestenkovom systéme.
2. Pri nástupe do vozidla nahlási vodičovi prepravu bicykla.
3. Pokiaľ je potrebné prepraviť viac bicyklov, vodič alebo steward umiestni bicykle na cyklovlek respektíve cyklonosič, odkontroluje cestujúcich, ktorí si zakúpili cestovné prostredníctvom miestenkového systému a následne vybaví ostatných cestujúcich cestovnými lístkami.
4. Pri vystupovaní s bicyklom cestujúci upozorní vodiča, že vystupuje s bicyklom. Na zastávke si vyzdvihne svoj bicykel z cyklovlečky respektíve cyklonosiča pod dohľadom vodiča alebo stewarda.

Cestovný poriadok a cena za lístok zostáva nezmenená. Za bicykel si cestujúci priplatí iba 50 centov. Cestovné lístky je možné si zakúpiť v klientskych centrách spoločnosti SAD Žilina alebo prostredníctvom predajného systému AMSBus na webovej stránke www.amsbus.sk.

Upozorňujeme vás, že prednostne sú prijatí cestujúci, ktorí majú zakúpené cestovné, miestenku a dovozné bicykla prostredníctvom predpredajného miestenkového systému, potom cestujúci s bicyklom a následne ostatní cestujúci. Bicykel nie je možné prepravovať v autobuse, ktorý nie je vybavený patričným zariadením na uloženie bicykla, teda cyklonosičom respektíve cyklovlečkou.

S ohľadom na aktuálny stav v sú¬vislosti s COVID-19 je potrebné v súčasnosti dodržiavať opatrenia, ktoré sú stanové Ústred¬ným krízovým štábom a vládou SR. Bezpečnostné opatrenia v autobusoch platia naďalej, čo znamená, že cestujúci je počas celej doby prepravy povinný mať prekrytú tvár ochranným rúškom alebo inou vhodnou alternatívou a neobsadzovať prvú radu sedadiel za vodičom. Odporúča sa, aby cestujúci používal rukavice, prípadne dezinfekčný prostriedok. Pri manipulácií bicykla je k dispozícií steward, ktorý je chránený ochranným rúškom, rukavicami a dezinfekčným gélom.

TIPY na CYKLOVÝLET

Cyklotrasa Žilina – Nová Bystrica

Cyklobus SAD Žilina vás dovezie k najkrajším zákutiam Bystrickej doliny, ktorá je súčasťou Bystrickej cyklomagistrály. Rodiny s deťmi si môžu užiť nenáročnú cykloturistiku po príjemnom cyklochodníku, ktorý je vybudovaný medzi Krásnom nad Kysucou a Novou Bystricou popri rieke Bystrica. Táto cyklotrasa kopíruje trasu autobusu, takže úplne jednoducho si môžete naplánovať výlet na dvoch kolesách bez obáv, že nebudete mať dostatok síl na cestu späť. Cyklochodník vás privedie napríklad k orloju v obci Stará Bystrica, skanzenu vo Vychylovke či k vodnej nádrži v Novej Bystrici. Ak si trúfate obísť vodnú nádrž dookola na bicykli, prejdete nielenže tak 20 km, ale výlet vám spríjemní kostol, ktorý sa zachoval ako jediná pamiatka na obce Riečnica a Harvelka, ktoré zanikli pri výstavbe priehrady.

Cyklotrasa Žilina – Turčianske Teplice

Príjemné cyklistické zážitky ponúkajú aj „chodníčky” na Turci, kde je značených a udržiavaných 415 km cyklotrás, ktoré prepájajú lásku k histórií s aktívnym oddychom a športovým relaxom. V rámci cyklotúry môžete obdivovať ruiny Znievskeho, Blatnického, Sklabinského či Sučianskeho hradu. Obľúbeným cyklovýletom v Turčianskej kotline je 16 km trasa vedúca z Blatnice cez Gaderskú dolinu. Na bicykli spozorujete nielenže Blatnický hrad, ale aj miesto ,,mlynčekovo” s množstvom drevených mlynčekov či mohutné skaly smerujúce do Čertovej brány. Cyklobus SAD Žilina zastavuje na niekoľkých zastávkach, kde si môžete naložiť či vyložiť svoj bicykel. Zastavuje aj v obci Blatnica, ktorá je križovatkou niekoľkých cyklotrás.

Cyklotrasa Žilina – Belá – Terchová

Športovo naladených cykloturistov dovezie cyklobus SAD Žilina aj do Terchovského chotáru, kde sa nachádza najhustejšia sieť cyklotrás na území Slovenska. Pre rodiny s deťmi je ideálnou voľbou cyklotrasa vo Vrátnej vedúca z Tercho¬vej do Starej Doliny po ze¬lenej značke či Štefanovská cyklotrasa po žltej značke. Tí zdatnejší zvládnu aj výstup na rozhľadňu Terchovské srdce s výhľadom na obec a nádherný Rozsutec. Tí náročnejší cyklisti sa môžu vrátiť do Žiliny na bicykli podho¬rím Malej Fatry po červenej značke alebo cez Lutiše, Va¬dičov, Kotrčinú Lúčku a Zá¬stranie/Zádubnie. Taktiež môžu absolvovať okruh, ktorý prepája Terchovský región s Oravou a Bystrickou dolinou, kde ich môže tiež čakať cyklobus SAD Žilina.

Veríme, že prostredníctvom cyklobusu priblížime turistom krásy okolitej prírody na severe Slovenska, ale tiež prispejeme k preprave bicykla verejnou dopravou a k rozvoju turizmu v našom kraji.

Sledujte nás na sociálnych sieťach Facebook a Instagram, kde sa dozviete nielen o aktuálnych informáciach, ale aj o zaujímavých tipoch na cyklovýlet.

Zdroj: www.cykloautobus.sk

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať