Povinnosť registrácie chovu ošípaných už od jedného kusu

Povinnosť registrácie chovu ošípaných už od jedného kusu

Regionálna veterinárna a potravinová správa Čadca vyzýva občanov na povinnosť registrácie chovu ošípaných už od 1 ks chovaného aj na vlastnú spotrebu, a to najneskôr do 23.10.2020.

V zmysle § 16 ods. 1 a ods. 7 Zákona č. 39/2007 Z.z. o veterinárnej starostlivosti v znení neskorších predpisov v nadväznosti na aktuálny vývoj situácie vo výskyte AMO /afrického moru ošípaných/ v okolitých krajinách a s tým súvisiace možné zavlečenie nákazy aj na územie SR je jedným z elementov v rámci aktivít a krokov týkajúcich sa pripravenosti na nákazu mať prehľad o súčasnom stave počtu chovov ošípaných.

Africký mor ošípaných /AMO/ je vysoko nákazlivá choroba domácich a divých ošípaných. Nepredstavuje nebezpečenstvo pe ľudské zdravie, ale je zničujúca pre hospodárstvo. Neexistuje proti nej žiadna vakcína. Môže sa šíriť z jednej oblasti alebo krajiny do inej prostredníctvom ľudí, ktorí prenášajú nakazené ošípané alebo kontaminované výrobky z bravčového mäsa alebo oblečenie.  Prijmite prísne preventívne opatrenia na svojej farme, chráňte svoje farmy a farmy vašich susedov.

Zdroj: obec Svrčinovec

TP
ADMINISTRATOR
PROFIL

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať