Požiar zničil goralskú drevenicu v sedle Beskýd

Požiar zničil goralskú drevenicu v sedle Beskýd
Foto: oravskemuzeum.sk

V nedeľu popoludní (3.5.2020) zachvátil požiar Goralskú drevenicu v Sedle Beskýd, ktorá je v majetku ŽSK a v správe Oravského múzea v Dolnom Kubíne.

Žiaľ, dreveničku sa nepodarilo uhasiť včas a zhorela do tla. Išlo o pôvodnú drevenicu, ktorá bola prenesená z Oravskej Polhory. V rámci projektu Gorali včera a dnes bola rekonštruovaná, dobudovaná a vybavená dobovým zariadením. Odhadovaná škoda je vo výške 100-tisíc eur.

Drevenica bola vybavená zabezpečovacím aj požiarnym systémom. Príčina vzniku požiaru je preto momentálne v štádiu zisťovania. Rovnako ako všetky muzeálne expozície aj goralská drevenica bola v rámci bezpečnostných opatrení proti novému koronavírusu uzatvorená pre verejnosť od polovice marca. Naposledy sa tam nachádzali pracovníci múzea v utorok, aby drevenicu pripravili na novú letnú sezónu.

Goralská drevenica sa nachádzala na stanici Oravskej lesnej železnice v Sedle Beskýd. Lesná železnička bola sprístupnená verejnosti v roku 2008 a dnes patrí k najobľúbenejším turistickým atrakciám v regióne. Prevádzku lesnej železnice by požiar narušiť nemal. V týchto dňoch zabezpečí múzeum čistenie prostredia a celého okolia, aby prevádzka bola pre návštevníkov bezpečná.

Zdroj: Žilinský samosprávny kraj

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať