Pri prenášaní žiab pomáhali ochranárom deti

Pri prenášaní žiab pomáhali ochranárom deti

Za posledné tri dni sa správcom Národného parku Malá Fatra podarilo preniesť do bezpečia približne 360 jedincov skokana hnedého. Do tejto aktivity sa zapojilo aj niekoľko detí, ktoré popritom absolvovali “vyučovaciu hodinu” z biológie o obojživelníkoch. Dozvedeli sa, prečo žaby migrujú, čím sú ohrozené a ako im pomôcť.

Pri záchrane žiab pomohla inštalácia zábran. Ku koncu minulého týždňa boli nahlásené prvé migrujúce skokany hnedé (Rana temporaria) za obcou Párnica v smere na Zázrivú.

Pracovníci Správy NP preto v pondelok nainštalovali dočasné zábrany pre migrujúce obojživelníky. Ťah sa momentálne pre pretrvávajúce nízke teploty zastavil, ale jar sa blíži a  migrácia obojživelníkov môže prepuknúť  v plnej sile. Bolo by na veľkú škodu, keby sa zábrany inštalovali príliš neskoro, veľká časť jedincov by potom zbytočne skončila pod kolesami áut.

Skokany hnedé sa na predmetnej lokalite prenášajú od inštalovaných zábran cez frekventovanú cestu do jazierka takmer 25 rokov. Žiaľ, aj napriek veľkému úsiliu Správy NP v inštalovaní zábran, úprave a čistení jazierka, je za toto obdobie vidieť pokles prenesených jedincov. Z pôvodných približne 2 000 jedincov (okolo roku 2000) sa posledné roky prenesie približne len do 200 jedincov skokana hnedého. Predpokladáme, že dôvodom sú zmeny v krajine – odlesňovanie, klimatické zmeny, sucho, používanie chémie v poľnohospodárstve a podobne.  V neposlednom rade je na vine aj zvýšenie frekvencie áut na komunikáciách, kde stret obojživelníka s prechádzajúcim autom končí fatálne.

Zdroj: Tomáš Flajs, NP Malá Fatra

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať