Primátor mesta Martin Ján Danko si uctil 75. výročie oslobodenia mesta

Primátor mesta Martin Ján Danko si uctil 75. výročie oslobodenia mesta
Foto: Mesto Martin

Primátor mesta Martin Ján Danko si v stredu 15. apríla tichým položením venca uctil 75. výročie jeho oslobodenia.

Aj keď sa uplynulý víkend niesol predovšetkým v znamení veľkonočných sviatkov, mesto Martin 11. apríla oslávilo výnimočné jubileum – 75 rokov od oslobodenia počas druhej svetovej vojny. Plánované oslavy spojené s kultúrnym programom na Divadelnom námestí boli zrušené kvôli opatreniam na zamedzenie šírenia koronavírusu COVID-19 na území Slovenskej republiky, v rámci ktorých aj pre územie Martina platil zákaz vychádzania a zhromažďovania sa.

Primátor mesta Ján Danko však na tento významný míľnik v martinskej histórii nezabudol: „Aj keď sa všetky naše aktuálne myšlienky a činy sústreďujú na boj s koronavírusom, nesmieme zabúdať na významné medzníky, ktoré formovali našu krajinu, región či mesto. Okrúhle 75. výročie oslobodenia Martina má nesmierny význam pre každého obyvateľa nášho mesta. Je zvláštne symbolické, že dátum 11. apríl pripadol práve na čas, kedy je v celej krajine nastolený zákaz vychádzania a zhromažďovania sa. Ľudia dnes musia zostať vo svojich domovoch, aby bojovali s neviditeľným nepriateľom, ktorý ohrozuje ich život. Pred 75 rokmi bol Martin v trochu podobnej situácii. Nepriateľ však stál na uliciach a pripravoval o život tisícky ľudí z vlastnej vôle. Asi každá generácia si musí zažiť niečo výnimočné. Dnes sme síce šťastní, že to nemusia byť hrôzy vojny, ale taktiež si oveľa viac uvedomujeme hodnotu svojej slobody, keďže nie je momentálne úplná. Verím, že posolstvo oslobodenia mesta počas druhej svetovej vojny je aj dnešným mementom – odkazom, že spolu to zvládneme aj dnes.“

Martinský primátor položil veniec na Cintoríne hrdinov Slovenského národného povstania rovnako ako pri Pamätníku Slovenského národného povstania v mestskej časti  Sever.

Zdroj: Mesto Martin

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať