Pripomíname si narodenie rodáka z Terchovej Adama Františka Kollára

Pripomíname si narodenie rodáka z Terchovej Adama Františka Kollára

V týchto dňoch si pripomíname výročie narodenia Adama Františka Kollára (17.4.1718), rodáka z Terchovej, ktorý je dodnes významnou osobnosťou našich dejín.

V dobe, kedy bolo nemysliteľné aby sa človek bez šlachtického titulu dostal medzi vládnucu vrstvu, bol A. F. Kollár dvorným radcom Márie Terézie.

Ako pripomína Milan Laurenčík, “počas môjho pôsobenia vo funkcii starostu Terchovej, som mal tú česť zúčastniť sa slávnostného odhalenia pamätnej tabule A. F. Kollára na budove Slovenského inštitútu vo Viedni v roku 2015. Považujem za veľmi dôležité, aby sme si pripomínali osobnosti, ktoré sa podieľali na vytváraní kultúrnych, spoločenských hodnôt a reprezentovali našu krajinu v zahraničí vedomosťami a húževnatosťou.”

„Ak je niekto rodom Slovák ako ja a podľa môjho príkladu vynaloží trochu času na poznanie ostatných nárečí, veľmi ľahko porozumie jazyk a písmo celého slovanského národa…Toto som chcel zdôrazniť kvôli mojim Slovákom, aby reč a svoj kmeň neprestali milovať preto, ako sa to často stáva, že sú posmievaní takými, ktorí tiež bývajú v Uhorsku …“ (Adam František Kollár)

Zdroj: facebook.com/Terchová

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať