Program Považského múzea na mesiac november

Program Považského múzea na mesiac november

Stála expozícia:

  • BUDATÍNSKY HRAD
  • KAPLNKA bUDATíNSKEHO HRADU
  • Drotársky pavilón

PODUJATIA:

  1. november

Múzeum pre Vás: Rok v živote orla krikľavého

Prednáška nášho zoológa Jána Kicka opisuje biológiu a ekológiu orla krikľavého cez chronologicky zoradený sled udalostí v živote tohto druhu počas roka. Od zimovania v Afrike, cez ťah do Európy, vytváranie a utužovanie párových zväzkov, hniezdenie a vyvádzanie mláďat až po jesenný ťah opäť do Afriky. Bližšie sa pozrieme ako je to s vernosťou orlov, ako sú ohrozené prenasledovaním lovcami na ťahu. Uvedieme, čím sa orol živí, ale aj ako túto potravu loví. Zameriame sa aj na odhady početnosti populácie na Slovensku a niektoré regionálne rozdiely na Považí. Prezentácia bude doplnená fotkami autora, vrátane fotografií z dlhodobého výskumu hniezdnej ekológie fotopascami.

Jednotná cena 2€ / osoba. Podujatie sa bude konať vo východnom paláci Budatínskeho hradu o 16.00.. Počet osôb je obmedzený, preto je potrebné sa vopred objednať na tel. čísle 0907 108 659. Podujatie sa uskutoční iba v prípade priaznivej pandemickej situácie.

VÝSTAVY:

  1. november 2021 – 16. január 2022

V mene Božom

Kaplnka Budatínskeho hradu bola postavená v polovici 18. storočia  a svojmu účelu slúžila až do druhej svetovej vojny, kedy bola vyrabovaná a využívaná na iné činnosti. Touto výstavou sa chceme vrátiť v čase, kedy kaplnka plnila svoju duchovnú funkciu. Prostredníctvom sakrálnych zbierok dlhodobo ukrytých v depozitároch múzea chceme návštevníkom priblížiť duchovný charakter priestoru. Prezentované liturgické odevy a sakrálne predmety poukazujú nielen na náboženstvo, ale skrývajú v sebe aj symboliku.

do 5. decembra – predĺžená

Košicko – bohumínska železnica

Výstava pri príležitosti 150. výročia otvorenia trate. Priblíži výstavbu, vývoj a dokumenty spojené s jej dejinami. Trať, pôvodne vedúca ako územím Rakúska tak i Uhorska bola postavená za účelom zlepšenia prepravy poľnohospodárskych produktov a surovín najmä v železiarskom priemysle. Mala však významný dosah na rozvoj miest a obcí severného a východného Slovenska. Bola to jediná trať horného Uhorska vedúca vo východo-západnom smere, vždy patrila do súkromného vlastníctva (až do roku 1942) a bola najdlhšou železničnou traťou na  území Slovenska. Výstava je tvorená obrazovými prameňmi doplnenými o trojrozmerné exponáty a nachádzať sa bude v Drotárskom pavilóne v areáli Budatínskeho hradu.

do 31. decembra 2021 – predĺžená

Z dediny či z mesta, do skrine sa zmestia

Móda sprevádza človeka od nepamäti. Spôsob odievania vypovedá nielen o vkuse nositeľa, ale aj o jeho spoločenskom, ekonomickom a sociálnom postavení. Zatiaľ čo dedinské prostredie uprednostňovalo tradičný spôsob odievania, mestská kultúra bola viac otvorená k prijímaniu módnych noviniek. V 20. storočí sa začínajú rozdiely vytrácať. Prvky ľudového odevu sa objavujú na odeve mešťanov a vplyv mestskej módy je viditeľný aj na dedine. Vizuálnym odkazom odievania minulého storočia je práve táto výnimočná výstava, ktorá bude návštevníkom Budatínskeho hradu sprístupnená do decembra 2021.

otváracie hodiny Budatínskeho hradu:

utorok – nedeľa od 9.00 – 16.00 (posledný vstup), dezinfekčná prestávka: 12.00 – 13.00

OTVÁRACIE HODINY PAVILÓNU DROTÁRSTVA:

utorok – nedeľa od 9.00 – 16.00 (posledný vstup), dezinfekčná prestávka: 12.00 – 12.30

otváracie hodiny kaplnky:

streda – nedeľa od 9.00 – 16.30 (posledný vstup), dezinfekčná prestávka: 12.00 – 12.30

otváracie hodiny BUDATÍNSKEHO PARKU:

október – apríl :

pondelok – nedeľa: 7.00 – 18.00

otváracie hodiny ODBORNEJ KNIŽNICE (administratívna budova Považského múzea v Žiline):

utorok – štvrtok 6.30 – 13.15

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať