Programová rada Žilina2026 má za sebou prvé stretnutie

Programová rada Žilina2026 má za sebou prvé stretnutie

Prípravy na kandidatúru mesta Žilina na titul Európske hlavné mesto kultúry 2026 sú v plnom prúde. V utorok 9. júna 2020 po prvýkrát zasadala Programová rada pracovného tímu Žilina2026. Jej cieľom bolo vypracovanie plánu spoločného postupu smerujúceho k podaniu úspešného projektu do 1. kola súťaže.

Mesto Žilina to s kandidatúrou na prestížny európsky titul myslí vážne. Aj napriek časovej tiesni, ktorá vznikla kvôli karanténe, aktivity pracovného tímu Žilina2026 v tomto čase naberajú na obrátkach. Jedným z kľúčových momentov príprav bolo i prvé zasadnutie Programovej rady. Tú tvorí 12 členov zložených zo zástupcov kultúrnych a vzdelávacích inštitúcií v meste:
Marek Adamov – nezávislá kultúra, Karel Hampl – hudba, Zuzana Hlávková – verejný sektor, Pavel Choma – dizajn, Michal Jurecký – história, Lucia Kašiarová – tanec, Jaroslav Kyša – výtvarné umenie, Peter Lényi – architektúra, Michal Németh – divadlo, Ján Ničík – literatúra a história, Zuzana Pacáková – umenie vo verejnom priestore a Jozef Ristvej – kreatívny priemysel.

„Príprava na kandidatúru dáva Žilinčanom príležitosť rozmýšľať o meste ako centre kultúrneho života. Vytvára priestor venovať sa kultúre systematicky a s ohľadom na budúcnosť. Okrem toho, že do Programovej rady zapájame ľudí, z ktorých je každý vo svojom odvetví práce profesionálom, dávame prostredníctvom akcelerátora možnosť zapojiť sa do rozvoja mesta aj širokej verejnosti. Je to jedinečná príležitosť, ako sa stať so svojim nápadom, projektom súčasťou niečoho väčšieho,“ podotkol žilinský primátor Peter Fiabáne.  

Pre občanov je kandidatúra Žiliny na prestížny titul skvelou príležitosťou, ako sa naplno zapojiť do verejného života. Jedným zo spôsobov ako sa môžu občania aktívne zapojiť je prihlásiť sa do Akcelerátora 20<26, platformy pre rozvinutie spolupráce s potenciálnymi partnermi, vytvorenie priestoru pre konzultácie svojich nápadov v skupine a získanie podpory od skúsených facilitátorov a expertov z rôznych oblastí. Záujemci sa so svojimi nápadmi a expertízou môžu prihlásiť do Akcelerátora 20<26 prostredníctvom webovej stránky zilina2026.eu  (https://zilina2026.eu/pridaj-sa/akcelerator-napadov/), kde sú uvedené ďalšie podrobné informácie.

Termín uzávierky je už tento pondelok 15. júna 2020.

Občianske projekty by sa mali týkať nasledovných oblastí života: umenie a kultúra, demokracia, medzikultúrny dialóg a európska identita, umenie vo verejnom priestore a urbanizmus, príroda a environmentálne témy, znevýhodnené skupiny a sociálne témy, vzdelávanie a dobrovoľníctvo kreatívny priemysel, nové technológie a veda, história, kultúrne dedičstvo a identita mesta, cestovný ruch a kultúrny turizmus, šport a aktívny životný štýl, komunitný rozvoj, kultúra na sídliskách a v iných mestských častiach alebo je možné navrhnúť si v prihláške vlastnú kategóriu.

Príležitosť pretaviť svoje kreatívne myšlienky do reálnej podoby majú nielen občania, ale aj odborná verejnosť zo všetkých pracovných odvetví. Najlepšie nápady sa stanú súčasťou prihlášky mesta do 1. kola výzvy na titul Európske hlavné mesto kultúry. Viac informácií získate na internetovej stránke: https://zilina2026.eu alebo e-mailom na: info@zilina2026.eu.

Zdroj: Mesto Žilina

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať