Rázusovie dom sa mení na skanzen s ukážkami tradičných remesiel

Rázusovie dom sa mení na skanzen s ukážkami tradičných remesiel

Maštaľ a hospodárske objekty pri Rodnom dome súrodencov Rázusovcov čaká veľká prestavba. Už v roku 2022 sa pôvodné priestory zmenia na expozície kováčstva a garbiarstva, čo sú najstaršie tradičné remeslá v Liptove. Ich dominantou bude veľmi vzácna kováčska vyhňa s nástrojovým vybavením z neďalekej obce Vlachy. Do svojho zbierkového fondu ju získalo mestské Múzeum Janka Kráľa, ktoré spravuje Rázusovie dom. Pôvodná vyhňa je národnou kultúrnou pamiatkou a jej inštaláciu v Liptovskom Mikuláši odobrili pamiatkari z Ružomberka a Banskej Bystrice.

Chátrajúca vyhňa znovu ožije

Na mimoriadne unikátnu, no chátrajúcu vyhňu, upozornil múzejníkov pamiatkar Peter Kulašík z Ružomberka. Tí sa ihneď zhostili jeho iniciatívy o záchranu národnej kultúrnej pamiatky. „Vyhňu sme navštívili a zistili sme, že je najvyšší čas zachovať ju pre budúce generácie. V Rázusovie dome sme v pôvodnej maštali pripravili podmienky na jej inštaláciu. So súhlasom a pod dozorom pamiatkarov z Bystrice uskutočníme po uvoľnení protipandemických opatrení prevoz kompletného zariadenia do Liptovského Mikuláša,“ ozrejmil riaditeľ mestského múzea Jaroslav Hric. Súčasťou inštalácie bude aj odborné ošetrenie koženého mechu, rôznych nástrojov a ich dôkladné vyčistenie.

Svoj príbeh píše od roku 1860 

Zo záchrany kováčskej vyhne svojho otca má radosť aj doterajší majiteľ objektu Ján Molek. „Môj otec bol v rodnej dedine vážený remeselník. Viem od neho, že vyhňa bola založená v roku 1860. Otec bol vyučený kováč a v čase fungovania vyhne bývala celá naša ulica zaplnená množstvom vozov a koňmi,“ prezradil Ján Molek, ktorý síce v remesle svojho otca nepokračoval, no k Rázusovie domu ho viažu viaceré osobné spomienky. Štyri desaťročia totiž býval vo Vrbici, pracoval v likérke a mnohí obyvatelia Liptovského Mikuláša si ho pamätajú ako dobrého futbalistu, ktorý reprezentoval Liptov a futbal hrával aj s vtedajšími reprezentantmi Československa.

Skanzen uprostred sídliska

Rozšírením expozícií Rázusovie domu sa podľa slov riaditeľa Múzea Janka Kráľa stáva Rodný dom súrodencov Rázusovcov nielen centrom literárneho diania, ale uprostred sídliska vzniká akoby skanzen s ukážkami tradičných remesiel. Mnohé práce v súvislosti s prestavbou maštale vykonali pracovníci mestského múzea svojpomocne. V apríli sa uskutoční oprava strechy a už v lete vynovené priestory privítajú návštevníkov Rázusovie domu.

Rok plný podujatí

Návštevníci Rodného domu súrodencov Rázusovcov sa v roku 2022 môžu tešiť na slávnostnú vernisáž výstavy fotografií významného rodáka z Vrbice Pavla Socháňa. Rozsiahlu výstavu pripravujú múzejníci pri príležitosti 160. výročia jeho narodenia v spolupráci s Maticou slovenskou. Ďalšou plánovanou akciou je slávnostné vyhodnotenie úspešnej medzinárodnej súťaže Pocta Rázusovcom,  ocenených literátov čaká celodenný program. Čestným hosťom podujatia bude Peter Jaroš, jeden z najúspešnejších žijúcich slovenských autorov, rodák z Hýb, autor tridsiatich prozaických diel a scenárov k mimoriadne úspešným filmom Tisícročná včela a Pacho, hybský zbojník. V lete slávnostne odštartuje spred Rázusovie domu 21. ročník cykloturistického maratónu Po stopách Martina Rázusa. V druhej polovici roka skrášli priestory domu výstava obrazov s motívmi liptovskej krajiny básnika Jozefa Daníka. Súčasťou vernisáže bude aj slávnostná prezentácia jeho najnovšej básnickej zbierky, v poradí devätnástej. Počas celého roka pripravuje správca Rázusovie domu Štefan Packa ďalšie podujatia – rôzne besedy s autormi, krsty kníh, výstavy výtvarných prác liptovských autorov pri príležitosti 200. výročia narodenia Janka Kráľa a mnoho ďalšieho.

 

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať