Reštaurovanie severného paláca na hrade Strečno úspešne ukončené

Reštaurovanie severného paláca na hrade Strečno úspešne ukončené

V minulom roku sa na hrade Strečno začalo s reštaurovaním interiérových stien v severnom paláci. Projekt bol spolufinancovaný z dotácie Ministerstva kultúry Slovenskej republiky v programe Obnovme si svoj dom. Práce pozostávali z viacerých častí a prebiehali za náročných podmienok. Realizovali sa totiž v chladných mesiacoch, kedy bolo potrebné vykúriť studené hradné priestory. Napokon sa podarilo zdvihnúť rozdiel medzi vonkajšou a vnútornou teplotou o 5 ℃.

Postup prác priblížil reštaurátor Adrián Giač: „Najskôr išlo o celoplošné mechanické odstránenie sekundárnych cementových povrchových úprav zo stien, mált z hĺbky škár muriva a nevhodného krycieho náteru z drevených trámov. Potom bolo potrebné spevniť murivo, upraviť trasovanie elektrických rozvodov, chemicky ošetriť zavlhnuté drevené trámy a upevniť ich o betónový strop. Chýbajúce časti muriva sa doplnili kameňmi rôznej veľkosti a omietky v rozsahu druhého podlažia novou vápennou omietkou. Napokon boli farebne scelené steny a upravené drevené trámy aj ich kovové ukotvenia. Priebeh reštaurovania bol pravidelne konzultovaný s Krajským pamiatkovým úradom v Žiline.“

Rekonštrukcia sa mala dotknúť aj sakristie gotickej kaplnky, kvôli chýbajúcim finančným prostriedkom sa však urobila len časť naplánovaných prác. „V tomto roku sme opäť požiadali v rámci uvedeného dotačného systému Ministerstva kultúry Slovenskej republiky o financie na II. etapu – teda ukončenie reštaurátorských prác. Veríme, že budeme úspešní a návštevníkom v roku 2022 budeme môcť počas prehliadky hradu prezentovať čo najautentickejší výraz ukončenej obnovy. V blízkej budúcnosti plánujeme ešte pripraviť projektovú dokumentáciu elektroinštalácie, ktorá je potrebná k projektu „Nová expozícia hradu Strečno“. Takto sa snažíme krok za krokom zlepšovať stavebné prehrešky rekonštrukcie hradu zo 70. a 80. rokov minulého storočia, ale aj po rokoch zmeniť expozíciu hradu, aby sme sa priblížili expozíciám múzeí tretej generácie vo svete,“ doplnila správkyňa hradu Strečno Katarína Repáňová.

Zdroj: Považské múzeum v Žiline

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať