ROZHOVOR: Klasika na scéne priniesla do záhrady SNM ďalší koncert

ROZHOVOR: Klasika na scéne priniesla do záhrady SNM ďalší koncert

Vo štvrtok (27. 8. 2020) sa v záhrade Slovenského národného múzea v Martine uskutočnil koncert, ktorý je súčasťou projektu Klasika na scéne. Vznikol v roku 2016, a keďže v Martine je záujem o klasickú hudbu došlo po dlhej nečinnosti k jej oživeniu.

V tomto roku je to už 5-ty ročník. Koncept sa priebežne menil. Začali sme jednotlivé koncerty venovať osobnostiam, ktoré z Turca pochádzajú alebo v ňom pôsobia,”prezradil autor projektu a tenor Vladimír Šlepec. Tento večer bol venovaný Ducimu Di Kerekjarto – výraznému husľovému virtuózovi a jeho fascinujúcemu a málo známemu osudu. “V Martine je to bohužiaľ trošku neznámy. Často zabúdame a zabudlo sa žiaľ aj na túto osobu, ktorá prezentovala Turiec úžasným spôsobom. Narodil sa vo Vrútkach v roku 1900 , ako 20-ročný sa dostal do Ameriky, kde sa presadil nielen ako huslista, ale aj ako herec v mnohých hollywoodskych filmoch, po boku takých osobností, ako bola Marlene Dietrich a Melvin Douglas. A tam v toku 1961 aj umrel. Týmto projektom sa snažíme priblížiť aj takéto osobnosti, ktoré Turiec prezentovali po celom svete”.

Koncert v záhrade má charizmu

Na koncerte sa milovníkom klasickej hudby predstavilo klavírne Quasi trio z Prahy (Marie Hasoňová – husle, Judita Škodová – violončelo, Kateřina Ochmanová – klavír). Deci Di Kerekjarto bol síce aj skladateľ, ale na koncerte jeho skladby nezazneli. “Prístup k informáciám o ňom, je veľmi komplikovaný a sú len útržkovité. Na koncerte zaznie repertoár, ktorý je zameraný na českú klasickú hudbu a romantický repertoár,” dodáva Šlepec.

Ako prízvukuje autor projektu Vladimír Šlepec: “Tento koncert sa koná v záhrade Slovenského národného múzea už po tretíkrát. Stáva sa tak z toho príjemná letná tradícia. Je to samozrejme iné, akustika, aj rôzne vzruchy, ktoré neovplyvníte, ale má to istú charizmu.”

Únos do ticha

Na margo preventívnych opatrení a pokynov, boli v tomto roku viaceré podujatia organizátormi zrušené alebo sa uskutočnili za špecifických podmienok. Organizátori Klasiky na scéne si však podobný scenár nepripúšťali. “Paradoxne sme vôbec nepremýšlali nad tým, že tento ročník presunieme na iný termín alebo úplne zrušíme vzhľadom na COVID-19. Pevne sme verili, že celá situácia sa vyvinie pozitívne tak, aby sa toto podujatie mohlo uskutočniť a aj to, že sa koncert koná v záhrade sme mali tým pádom zjednodušené, keďže samozrejme veľa ľudí sa obáva chodiť do interiérov.”

Podujatie nesie podtitul Únos do ticha. “Pochádza od Svetozára Stračinu, ktorý je taktiež Martinčan a pred dvomi rokmi mu bolo toto podujatie aj venované.”

Rady sa do Martina vraciame

Judita Škodová, členka Quasi trio prezradila, že do Martina zavítali v rámci projektu už po 4-tý krát. “Radi sa sem vraciame, Martin je krásne malebné mesto. Je to pre nás vždy krásna príležitosť, máme skúsenosť s príjemným publikom a krásnou atmosférou. Toto leto bolo pre nás určite menej aktívne než po minulé roky. Koncertných príležitostí bolo menej a mali sme aj obmedzený prístup do priestorov akadémie kde študujeme, takže sa nám skomplikovala situácia na skúšanie. Ale rady sme si aj trošku oddýchli. Mali sme totiž náročne mesiace, v marci sme mali absolventský koncert na HAMU.

A obľúbené slovenské výrazy tohto tria? “Spravidla tie, ktoré nevieme vysloviť, ako sú čučoriedka alebo guľôčka.”

Foto: Martin Čižmárik

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať