ROZHOVOR: Martinčanka Aneta Migátová delegátkou Európskeho dialógu s mládežou

ROZHOVOR: Martinčanka Aneta Migátová delegátkou Európskeho dialógu s mládežou

V rámci ďalšieho cyklu Európskeho dialógu s mládežou prebehlo v predchádzajúcom období výberové konanie na nových mládežníckych delegátov a delegátky.

Od septembra 2020 až do konca roka 2021 bude mladých ľudí na Slovensku zastupovať aj študentka martinského gymnázia 18 ročná Aneta Migátová. Záujem o pozíciu delegáta prejavilo takmer 50 aktívnych mladých ľudí. Spomedzi trojice vybraných úchádzačov uspela aj Martinčanka Aneta Migátová.

Dlho ste premýšlali nad tým, že sa zúčastníte tejto výzvy? Čo vás k tomu viedlo?

Keď som prvýkrát videla výzvu uchádzať sa o miesto mládežníckej delegátky pre európsky dialóg s mládežou, hneď som vedela, že je to niečo pre mňa. Nielen, že ma problémy slovenskej a európskej mládeže veľmi zaujímajú, ale aj vnímam tento projekt ako skvelú príležitosť spraviť niečo prospešné pre svoju krajinu a načerpať nové skúsenosti.”

Aké sú Vaše ciele v tomto smere a na čo konkrétne sa chcete zamerať?

Svoju úlohu beriem ako veľkú zodpovednosť pracovať nasledujúci rok a pol svedomito na napĺňaní cieľov, ktoré si stanovíme. Každý rok a pol je zvolený jeden z 11 mládežníckych cieľov Európskej Únie. Pre toto obdobie je to cieľ číslo 9, priestor a participácia pre všetkých. Toto pre mňa znamená, že každý mladý človek by mal mať priestor na angažovanie sa v svojej komunite a právo vyjadriť svoj názor na rozhodovacích procesoch, ktoré sa ho týkajú.”

Čo všetko je späté s pozíciou delegáta Európskeho dialógu s mládežou?

Slovensko s ďalšími dvoma delegátmi budeme zastupovať na troch konferenciach, Nemeckej, Portugalskej a Slovinskej. Prvá konferencia už prebehla v októbri online prostredníctvom video hovorov. Počas nej sme s ďalšími mládežníckymi delegátmi, zástupcami ministerstiev a orgánizácií riešili ako najlepšie naplniť cieľ pre tento rok a pol.”

Akým témam sa aktuálne venujete?

Výsledkom celej konferencie boli 3 politické požiadavky, na ktorých sme spolu s delegátmi z iných krajín pracovali celý víkend. Konkrétne išlo o zníženie volebného veku na 16 rokov, vyššie podieľanie sa mládežníckych organizácií na rozhodovacích procesoch a zavedenie povinného vzdelávania kritického myslenia v školách. Tieto požiadavky boli následne predstavené nemeckým politikom, no zároveň sa posúvajú aj na ďalšiu konferenciu, kde sa okrem iného budeme konkrétnejšie venovať ich možnej implementácii v členských štátoch.”

Čo Vás čaká v najbližšom období?

Najbližsie nás čakajú dialógy so slovenským ministerstvom školstva a mladými ľudmi zo Slovenska, aby sme sa konkrétnym problémom mohli venovať čo najefektívnejšie. Verím, že aj napriek nepriaznivej pandemickej situácií budeme môcť náš rok a pol ako delegáti využiť čo najlepšie a zlepšiť postavenie mládeže na Slovensku.”

Čomu sa venujete vo voľnom čase?

Vo voľnom čase napríklad akademicky debatujem, plávam alebo čítam faktologickú literatúru“.

Aneta Migátová (18) je maturantka na Gymnáziu Jozefa Lettricha v Martine. V budúcnosti sa chce venovať medzinárodným vzťahom a bezpečnostnej politike. Organizuje debatné turnaje a vedie aj školský debatný klub. Rada sa venuje problematike kritického myslenia a dezinformácií, čomu venovala aj svoju odbornú stredoškolskú činnosť. Výsledkom bola krátka príručka kritického myslenia pre stredoškolákov. Kritické myslenie považuje za základnú schopnosť, ktorú by mali mladí ľudia neustále zlepšovať. Nové skúsenosti a zážitky tiež získavala na rôznych medzinárodných projektoch, najmä v rámci Erasmus+.

Mohlo by vás zaujímať: Študentka martinského gymnázia Aneta Migátová delegátkou Európskeho dialógu s mládežou

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať