Šampiónka Freya z Vysokej nad Kysucou

Šampiónka Freya z Vysokej nad Kysucou

I keď naše životy a celé spoločenské dianie poznačila pandémia ochorenia COVID-19, predsa sa len mnohí z nás snažia robiť to čo ich baví. Takýmto príkladom je i Filip Stolárik z Vysokej nad Kysucou. Filip sa počas svojho základného výcviku u špeciálnej jednotky ozbrojených síl SR v roku 2010 stretol s plemenom psa Československý vlčiak, ktorému ako sám hovorí doslova „podľahol“.

Československý vlčiak krížencom karpatského vlka a nemeckého ovčiaka, pôvodne určený na stráženie hraníc a prácu v armáde. Bolo vytvorené zviera hrdé a záhadné ako vlk, verné a poslušné ako pes. Vyniká však svojou inteligenciou, vytrvalosťou, čuchom, zrakom a inými vlastnosťami, aj zlými, ktoré iné psy nemajú. Nápadne sa podobá vlkovi. Často si ho ľudia mýlia s huskym alebo malamutom, zvláštnym nemeckým ovčiakom, ale najčastejšie s vlkom. Pripomína aj menej známe plemeno Saarloosov vlčiak, ktorý je rovnako krížencom vlka a nemeckého ovčiaka. Svojím ladným pohybom, elegantným telom, vlkošedou farbou, jantárovými šikmými očami je určite neprehliadnuteľný, no môže v niekom vyvolať aj strach. Je temperamentný, vytrvalý klusák, vysoko inteligentný a učenlivý, vyžaduje úplne odlišný prístup ako iné plemená psov. Tvrdá ruka a dril, ktorý sa tak často využíva pri nemeckých ovčiakoch, u neho nefunguje. Je to pes len jedného pána, ktorému je neobyčajne verný, a s ktorým musí mať kontakt čo najužší, inak chátra. Preto mu musí jeho pán poskytnúť denne veľa svojho času, lásky a trpezlivosti zároveň celý jeho život. Svoje územie si silno stráži a jeho svorka (členovia rodiny) je pre neho všetkým.

Filip Stolárik si preto v roku 2016 zadovážil sučku tohto krásne plemena s menom Beireen z Kaľanky, ktorú premenoval na Freya. Každý psík si vyžaduje absolútnu pozornosť svojho majiteľa, ktorú mu odpláca svojou vernosťou a oddanosťou. Tvrdá práca a poctivá každodenná príprava začala prinášať Filipovi a Freye i prvé výsledky a to nie hocijaké veď o Freye možno povedať, že už je šampiónkou dnes! Je víťazkou v absolvovaní skúšky vytrvalosti psa prvého stupňa v Šamoríne v behu na 40 KM, kde sa spomedzi 22 súperov umiestnila na 1. mieste a úspešne prevzala titul CACT. (Pozn. Táto skúška prebiehala tak, že Filip šliapal na bicykli a Freya bežala vedľa neho).

Freya pod vedením Filipa reprezentuje i na oblastných, národných a medzinárodných súťažiach a na výstavách bola zatiaľ hodnotená iba známkou 1! Je víťazkou triedy, Oblastným víťazom, CAC a naposledy 19. júla 2020 získala i titul CACIB a titul BOS. Pretože je to slečna nechýba jej ani titul Slovenský šampión krásy, ktorý získala v auguste 2020. Za dva roky Freya „zatiaľ“ získala 13 titulov a momentálne sa pripravuje na pokus o získanie Medzinárodného titulu.

Za úspechmi stoja však hodiny a hodiny príprav. Freya trénuje na lúkach pod Furmancom a výkonnosť a beh na trati Vrchrieka – Semeteš – Jedľovník – Vyšný Kelčov. A čo o svojom psíkovi a šampiónke hovorí samotný Filip Stolárik: „Je to pes, ktorý akoby žil na hranici skutočnosti a fantázie. Má neopakovateľné kúzlo a umožňuje mi na chvíľu stať sa súčasťou prírody. Za každý jeden náš spoločný úspech chcem poďakovať hlavne rodine, známym a členom kynologického klubu, i vďaka nim bola Freya zaradená do triedy medzi šampiónov, kde bude už konkurencia omnoho väčšia, ale pre nás je to opäť ďalšia výzva.“

Zdroj: Vysoká nad Kysucou

 

TP
ADMINISTRATOR
PROFIL

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať