SKD Martin uvedie v piatok (1.4.) v Národnom dome premiéru inscenácie Georga Büchnera Leonce a Lena v réžii Šimona Spišáka

SKD Martin uvedie v piatok (1.4.) v Národnom dome premiéru inscenácie Georga Büchnera Leonce a Lena v réžii Šimona Spišáka

Slovenské komorné divadlo Martin ponúkne divákom ako tretí titul sezóny inscenáciu hry Georga Büchnera (1813-1837) Leonce a Lena.

Hra je groteskným portrétom nefunkčného politického zriadenia a krízy politických elít. Ukazuje model sveta, ktorý sa v mnohom podobá na svetovú súčasnosť. Jej kritika je ale dvojsečná, pretože nastupujúca generácia, ktorá sa zhodou náhod v ironicky rozprávkovom závere chopí (nechcene, proti svojej vôli) politického kormidla, sa nezdá byť pripravená a možno ani schopná sa tejto úlohy zhostiť. Portrét krízy spoločnosti je tak celistvý, a napriek rozmarnému jazyku a žánru hry (práca s jazykom pripomína až shakespearovskú paradoxnú obraznosť), vlastne až trochu mrazivý.

Šimon Spišák sa profiluje ako režisér nepravidelnej dramaturgie, priaznivec tvorivej anarchie, ironický komentátor doby bez ohľadu na to, kde a s kým práve pracuje. Leonce a Lena, Büchnerova rozprávka pre dospelých, je podľa nás výborným iniciačným titulom pre jeho spoluprácu so SKD Martin. Zdanlivo „klasický titul“ má ambíciu stať sa otvoreným hracím poľom pre slobodný dialóg režiséra a herecký súbor.

V hlavných úlohách ako Leonce a Lena sa divákom predstavia Matej Babej a Zuzana Rohoňová. Ďalej účinkujú: Jana Oľhová, Tomáš Grega, František Výrostko, Alena Pajtinková, Eva Gašparová a Michal Gazdík.

Vznik inscenácie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

ZDROJ: Slovenské komorné divadlo Martin

Monika Ondrušová
ADMINISTRATOR
PROFIL

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať