Skryté poklady v pivničných priestoroch mestského úradu v Považskej Bystrici

Skryté poklady v pivničných priestoroch mestského úradu v Považskej Bystrici

V pivnici starej časti mestského úradu sa našli umelecké poklady. Ide o diela významného slovenského maliara, rodáka z Považskej Bystrice, Imra Weinera -Kráľa.

– V pivnici mestského úradu majú pani upratovačky miestnosť, ktorá kedysi slúžila ako „rozmnožovňa“. Ani sme nevedeli, čo sa za jej dverami ukrýva. Dva obrazy si všimla pracovníčka mesta a upozornila nás, že môže ísť o diela Imra Weinera – Kráľa. Okamžite sme ich preniesli na bezpečne miesto, – uviedol primátor Karol Janas.

Pri dvoch to neskončilo

– O tomto vzácnom objave som informoval vedúcich pracovníkov aj na porade, pričom som ich upozornil, že to nemusia byť jediné Weinerove – Kráľove obrazy, ktoré sa tu ukrývajú. Hneď v ten deň sa našiel v školskom sklade ďalší. Jeden znázorňuje rodinu a dva sú pravdepodobne z čias oslobodenia Považskej Bystrice, – skonštatoval primátor.

Zvláštna symbolika

Znalci života a diela tohto významného maliara potvrdili ich pravosť. – Máme dohodnuté znalecké posudky s kunsthistoričkou Dagmar Kudoláni Srnenskou. Po nich budú následne zaradené do majetku mesta. Obraz so znázornením muža, ženy a dieťaťa vystavíme v MG Art Galérii, a to na výstave, ktorú pripravujeme pri príležitosti 120. výročia narodenia Imra Weinera – Kráľa. Je zvláštna symbolika, že sa  dlhé roky obrazy ukrývali pred svetom a teraz, keď je takéto významné výročie, opäť uzreli svetlo sveta, – zdôraznil Karol Janas.

Akvarely v starom trezore

Diela podľa našich informácií kedysi mestu daroval samotný umelec. – Koľko ich presne bolo, sa už nedozvieme. Už v minulosti sa našli pri inventarizácii akvarely I. W. Kráľa. Boli v starom trezore, ktorý sa desiatky rokov nepoužíval. Väčšia časť z nich bude taktiež vystavená na výstave Spomienky na Považskú Bystricu, ktorá bude otvorená už od tohto štvrtka, – doplnil na záver primátor.

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať