Spoločné vyhlásenie nemocníc a polikliniky pôsobiacich na území Žilinského kraja

Spoločné vyhlásenie nemocníc a polikliniky pôsobiacich na území Žilinského kraja

Uznesenie vlády Slovenskej republiky k návrhu na ďalšie rozšírenie opatrení v rámci vyhláseného núdzového stavu zo dňa 16.12.2020 považuje Žilinský samosprávny kraj a nemocnice v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja, Ministerstva zdravotníctva SR a Ministerstva obrany SR v regióne kraja za nedostatočné a oneskorené.

Vnímame vysoké riziko následkov plynúcich  z už dnes kritickej situácie vo vývoji pandémie ochorenia COVID-19 v niektorých regiónoch. Aktuálny vývoj epidemiologickej situácie v Žilinskom kraji je priaznivejší, preto vyjadrujeme obavu z možného zhoršenia situácie z dôvodu zvýšenej migrácie obyvateľstva z viac zasiahnutých regiónov Slovenska za rodinami, turizmom, lyžovačkou alebo iným športovým vyžitím počas sviatkov. Považujeme to za zvýšené ohrozenie pre obyvateľov nášho kraja, najmä zdravotníckych pracovníkov a hrozí riziko preťaženia zdravotníckych zariadení.

Žiadame regionálne úrady verejného zdravotníctva ŽSK, aby v súčinnosti s policajným zborom zvýšili výkon kontrolnej činnosti. My budeme i naďalej informovať verejnosť o nutnosti dôsledne dodržiavať opatrenia pre zabránenie šírenia COVID-19 a prioritne im odporúčať „osobný lockdown“ ako prejav spoločnej zodpovednosti, ktorá je nevyhnutná na elimináciu šírenia nákazy a z toho plynúcich následkov s ohľadom na vyťaženie nemocníc, ambulancií a hlavne vyčerpania ľudských síl  v zdravotníctve.

V tejto súvislosti všetky nemocnice v Žilinskom kraji v pôsobnosti kraja, ministerstva zdravotníctva a ministerstva obrany zároveň upozorňujú verejnosť, že z dôvodu veľkého fyzického a psychického vyťaženia zdravotníckeho personálu nebudú v prevádzke Mobilné odberové miesta na PCR alebo antigénové testovanie počas nadchádzajúcich sviatkov (počas dní pracovného pokoja). Tieto odberové miesta budú slúžiť len pre testovanie pacientov a zdravotníckych pracovníkov. (MOM zriadené ŽSK  pre antigénové testovanie na základe zmluvy s MZSR nemôžu prevádzkovať odberové miesta počas iných ako pracovných dní.)

Možnosťami antigénového testovania disponujú aj poskytovatelia ambulantnej zdravotnej starostlivosti v Žilinskom kraji , prioritne pre pacientov s podozrením na SARS Cov-2.

Podpísané:

Žilinský samosprávny kraj

Dolnooravská nemocnica s poliklinikou Dolný Kubín

Hornooravská nemocnica s poliklinikou Trstená

Kysucká nemocnica s poliklinikou Čadca

Liptovská nemocnica s poliklinikou Liptovský Mikuláš

Oravská poliklinika Námestovo

Univerzitná nemocnica Martin

Ústredná vojenská nemocnica SNP Ružomberok

Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina

Zdroj: kancelária Žilinského samosprávneho kraja

TP
ADMINISTRATOR
PROFIL

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať