Stany, ktoré pomáhajú chrániť pacientov v nemocniciach.

Stany, ktoré pomáhajú chrániť pacientov v nemocniciach.

Zdravotnícke zariadenia v Žilinskom kraji fungujú v mimoriadnom režime. Odložené sú plánované operácie, pred nemocnicami stoja stany, ktoré slúžia ako filter. V kraji začali fungovať aj prvé mobilné odberové jednotky COVID 19.

Pred nemocnicami a centrami zdravotnej starostlivosti vítajú pacientov nové vstupné stany.  Ich cieľom je oddeliť pacientov s podozrením na nový koronavírus od ostatných pacientov a zdravotníckeho personálu. ,,Je to jeden z nástrojov, ktorým chceme zabezpečiť bezpečnosť pacientov prichádzajúcich do zdravotníckych zariadení a tým zabrániť šíreniu nákazy COVID19,“ uviedla riaditeľka odboru zdravotníctva ŽSK Silvia Pekarčíková.

S monitoringom pacientov vo filtračných stanoch pred nemocnicami pomáhajú dobrovoľníci z radov medikov a krajských zdravotníkov. Župa upozorňuje, že triediace stany neslúžia na vyšetrenie či poskytovanie informácií ľuďom s podozrením na ochorenie COVID 19. V prípade otázok sa môžu ľudia obrátiť na krajské Call Centrum, kde šikovní medici poskytnú všetky informácie v súvislosti s novým koronavírusom. Ak má pacient podozrenie na ochorenie, najskôr vopred kontaktujte svojho lekára telefonicky a v žiadnom prípade nenavštevujte zdravotnícke zariadenie. Do nemocnice môžu vstúpiť len pacienti, ktorí prejdú cez vstupné vyšetrenie.

Na území Žilinského kraja začala fungovať aj prvá mobilná odberová jednotka. Bola zriadená pri Ústrednej vojenskej nemocnici v Ružomberku a už od minulej stredy funguje pre regióny Liptova a Oravy. ,,Je určená pre odbery u pacientov, ktorým bola nariadená karanténa a tiež v prípade, že sa pacient z rôznych dôvodov nemôže dostaviť na odberové miesto. Je to oveľa flexibilnejšie a bezpečnejšie. Navyše, len dôsledné a hromadné testovanie nám pomôže poraziť reťaz nákazy,” dodala Pekarčíková.  Pre ďalšie tri regióny Kysuce, Horné Považie a Turiec je k dispozícií ďalšia mobilná odberová sanitka, ktorú personálne pokrývajú štátni hasiči.

Pomocnú ruku v týchto dňoch podávajú nemocniciam aj profesionálni hasiči a dobrovoľné hasičské zbory. Pred nemocnicami postavili filtračné stany, pomáhali pri dezinfekcii priestorov.

Vstupné filtre sa okrem nemocníc nachádzajú aj pred Centrami zdravotníckej starostlivosti v Bytči a v Kysuckom Novom Meste.

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať