Štátne vyznamenania dostali aj osobnosti zo Žilinského kraja

Štátne vyznamenania dostali aj osobnosti zo Žilinského kraja
Foto: FB/Žilinský samosprávny kraj

Pri príležitosti 28. výročia vzniku Slovenska ocenila prezidentka 24 osobností z rôznych oblastí spoločenského života. Žilinský kraj o tom informuje na sociálnej sieti.

Prvým bol stredoškolský pedagóg Jaroslav Budz, ktorý prišiel o život snahe zabrániť útoku v Spojenej škole vo Vrútkach. Preukázal obdivuhodnú statočnosť, keď sa spolu so svojimi kolegami snažil zabrániť tomu, aby ozbrojený útočník vnikol do budovy školy. Za zásluhy o záchranu ľudského života s nasadením vlastného života mu bol udelený Kríž Milana Rastislava Štefánika I. triedy in memoriam.

Druhým oceneným je Ivan Leitman, ktorý zasvätil svoj život práci s ohrozenými deťmi. V roku 1997 založil a až do roku 2021 viedol Centrum Náruč ako alternatívu, ktorá poskytuje deťom komplexnú pomoc. Detské advokačné centrum a poradne pre obete domáceho násilia, ktoré v rámci Náruče vybudoval, pomohli už tisíckam detí a rodín ohrozených násilím. Prezidentka mu udelila Pribinov kríž III. triedy za mimoriadne zásluhy o sociálny rozvoj Slovenskej republiky.

Zdroj: Žilinský samosprávny kraj

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať