Študentka martinského gymnázia Aneta Migátová delegátkou Európskeho dialógu s mládežou

Študentka martinského gymnázia Aneta Migátová delegátkou Európskeho dialógu s mládežou

V rámci ďalšieho cyklu Európskeho dialógu s mládežou prebehlo v predchádzajúcom období výberové konanie na nových mládežníckych delegátov a delegátky. Od septembra 2020 až do konca roka 2021 bude mladých ľudí na Slovensku zastupovať aj študentka martinského gymnázia Aneta Migátová.

Jej kolegami budú Zuzana Hozlárová a Matúš Sukeľ. Spomínaná trojica prešla výberovým konaním, pričom záujem o pozíciu delegáta prejavilo takmer 50 aktívnych mladých ľudí.

Počas výberového konania sme hľadali v mladých ľuďoch kombináciu zápalu pre Európsky dialóg s mládežou a tému jeho aktuálneho cyklu, porozumenie komplexnosti problémov, ktorým čelí mládež na Slovensku, ako aj osobnostné charakteristiky pre zvládnutie celého jeden a pol ročného mandátu. Rozhodnutie pre daných zástupcov bolo výsledkom konsenzuálneho rozhodnutia komisie na základe toho, že sa najviac priblížili k stanovenému ideálu národných zástupcov a zástupkýň slovenskej mládeže pre Európsky dialóg s mládežou,” objasnil Dominik Porvažník, zástupca IUVENTY.

Aneta Migátová je maturantka na Gymnáziu Jozefa Lettricha v Martine. Momentálne sa pripravuje na vysokoškolské štúdium, v ktorom sa plánuje venovať medzinárodným vzťahom a politológii. Má blízko k dobrovoľníctvu – bola súčasťou organizácií ako Červený kríž či Slovenský skauting, no najintenzívnejšie sa angažuje v Slovenskej debatnej asociácii. Organizuje debatné turnaje a vedie aj školský debatný klub. Rada sa venuje problematike kritického myslenia a dezinformácií, čomu venovala aj svoju odbornú stredoškolskú činnosť. Výsledkom bola krátka príručka kritického myslenia pre stredoškolákov. Kritické myslenie považuje za základnú schopnosť, ktorú by mali mladí ľudia neustále zlepšovať. Nové skúsenosti a zážitky tiež získavala na rôznych medzinárodných projektoch, najmä v rámci Erasmus+, vďaka čomu spoznala nové kultúry a ľudí z mnohých krajín. Práve skúsenosti zo svojich dobrovoľníckych aktivít či mládežníckych organizácií plánuje zúročiť aj v rámci pozície mládežníckej delegátky.

Aneta chce pracovať na zlepšovaní integrácie, postavenia a príležitostí pre slovenskú mládež vo všetkých regiónoch. Zároveň vníma nedostatočnú participáciu mladých ľudí na rozhodovacích procesoch ako kritický element, ktorý by sa mal bezodkladne riešiť. Práve preto by svoju pozíciu chcela využiť na to, aby sa pokúsila nájsť riešenia tejto situácie, ale aj na získanie názorov mladých ľudí na dôležité otázky.

Viac sa dozviete v rozhovore, ktorý pre vás pripravujeme.

Zdroj: Aneta Migátová, eudialogsmladezou.sk

1 comment

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

1 Comment

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať