Svetový deň bez tabaku. Celosvetovo fajčí 1,3 miliardy ľudí

Svetový deň bez tabaku. Celosvetovo fajčí 1,3 miliardy ľudí
Foto: Ilustračné/Pixabay.com

Celosvetovo fajčí 1,3 miliardy ľudí. Až 70 percent fajčiarov by s týmto zlozvykom chcelo prestať, závislosť na nikotíne je však veľmi silná. Univerzitná nemocnica Martin ponúka fajčiarom pomoc, liečbe závislosti na tabaku sa venuje pneumologická ambulancia Kliniky pneumológie a ftizeológie.

Ročne na následky fajčenia zomiera 6 miliónov ľudí. „Nezomierajú iba aktívni fajčiari, pasívne fajčenie zabije ročne vo svete až 600-tisíc ľudí, a to je veľký problém, sú to nevinné obete fajčenia niekoho iného,“ upozornila pri príležitosti Svetového dňa bez tabaku pľúcna lekárka martinskej nemocnice MUDr. Stanislava Potrepčiaková. Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) je organizovaný každý rok 31. mája. „Je to deň, kedy by sa malo upozorniť na následky fajčenia cigariet a užívania tabakových a podobných výrobkov. Druhotným zámerom podujatia je informovať verejnosť o dostupnej liečbe,“ informovala lekárka pľúcnej kliniky UNM, ktorá sa liečbe závislosti na tabaku dlhodobo venuje. Ako doplnila, táto závislosť patrí medzi najsilnejšie druhy závislostí. „Je to nikotínová závislosť. Nikotín je silná droga, ktorá je hlavnou príčinou, prečo ľudia fajčia. V mozgu spôsobuje rôzne chemické reakcie, ktoré sú väčšinou príjemné. Liečba závislosti je preto veľmi ťažká a je to jeden z dôvodov, prečo fajčiari nedokážu prestať fajčiť. Závislosť na fajčení má dve zložky, fyzickú a psychickú. Kým prvá sa spája s nikotínom a jeho účinkami, druhá s rôznymi príležitosťami, pri ktorých si ľudia zvyknú cigaretu zapáliť. Či už je to pitie kávy lebo posedenie s priateľmi. Práve psychická závislosť je niekedy horšia a ťažšie riešiteľná, ako tá fyzická,“ vysvetlila pneumologička.

Fajčenie veľmi negatívnym spôsobom ovplyvňuje celé ľudské telo a polovica fajčiarov umiera predčasne. „Fajčenie má negatívne dopady najmä na pľúca, srdce a cievy. Okrem toho spôsobuje aj všetky onkologické ochorenia. Tabakový dym je smrtiaca zmes asi 7-tisíc chemických látok a niekoľko desiatok karcinogénov. Bezpečná dávka tohto dymu neexistuje,“ uviedla MUDr. Potrepčiaková s tým, že najvnímavejšou a najzraniteľnejšou skupinou sú deti a mladiství. Marketing tabakových firiem je preto posledné roky zameraný práve na nich.Mladých ľudí sa snažia osloviť cez iné formy fajčenia, ako sú elektronické cigarety alebo výrobky so zahrievaným tabakom, ktoré lákajú svojím dizajnom, nesmrdia a pôsobia tak dojmom, že sú neškodné, opak je však pravdou. Podľa štatistík medzi mladistvými okolo 15 rokov fajčí až 30 percent pravidelne. Toto číslo je alarmujúce,“ skonštatovala MUDr. Stanislava Potrepčiaková a zároveň upozornila, že okrem detí a mladých ľudí je problémom aj fajčenie tehotných žien. „O tejto téme sa veľa nehorí, avšak podľa údajov z Českej republiky, na Slovensku takáto štatistika nie je, fajčí až 15 percent tehotných žien.“

Súčasná medicína dokáže fajčiarom pomôcť. Liečba závislosti na tabaku musí riešiť tak psychickú ako aj fyzickú závislosť. „Existuje niekoľko možností. Okrem liekov je dostupná aj nefarmakologická liečba, najčastejšie je to náhradná nikotínová terapia,“ informovala pľúcna lekárka. Viac o možnosti liečby, o závislosti na tabaku ako aj faktoch o cigaretách sa môžu ľudia dozvedieť práve pri príležitosti Svetového dňa bez tabaku. Univerzitná nemocnica Martin organizuje v pondelok 31. mája druhý ročník osvetovej kampane. Tento rok sa môžu ľudia o rizikách fajčenia a dostupnej liečbe v pneumologickej ambulancii informovať priamo na pľúcnej klinike v pavilóne číslo 5, v čase od 8,00 do 15,00. Okrem bezplatnej konzultácie je možnosť aj bezplatného vyšetrenia funkčnosti pľúc – spirometrie.

Zdroj: UNM

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať