Sviatok folklóru pod Roháčmi

Sviatok folklóru pod Roháčmi
Foto: Archív obce Zuberec

Tohtoročné, už 45. Podroháčske folklórne slávnosti, sa uskutočnia v priestoroch Múzea oravskej dediny s obmedzeným programom, ktorý reflektuje na aktuálne protipandemické opatrenia. 

Vrcholným podujatím letnej festivalovej sezóny na Orave sú Podroháčske folklórne slávnosti, sviatok podôb tradičnej ľudovej kultúry. Po minuloročnej prestávke sa usporiadatelia rozhodli tento rok festival pripraviť v rozsahu, ktorý umožňuje súčasná epidemická situácia. Programy sa presťahujú na pódium zuberského skanzenu a budú mať podobu štvorhodinových blokov piesní, spevu, tanca či zvykoslovných pásiem súborov, skupín a ľudových hudieb najmä z regiónu a zo Žilinského kraja. V nich sa však ako hostia predstavia i známe folklórne súbory ako Oravan Senior z Nižnej, Podpoľanec z Detvy, Stavbár zo Žiliny, Liptov z Ružomberka či Železiar z Košíc. Súčasťou bude predvádzanie a prezentácia histórie a podôb tradičnej kultúry Oravy v podobe remeselníkov či muzikantov. Tradičnými remeslami ožijú i dvory a objekty skanzenu.

V ponuke budú síce chýbať zahraničné folklórne súbory, školy tanca, mnohé stánky s kulinárskymi špecialitami či jarmočné atrakcie, diváci však budú mať aj tak možnosť vybrať si z pomerne bohatej festivalovej ponuky, ktorú ponúkajú programy od piatka až do nedele. A nielen v samotnom Zuberci.

Tohtoročný festival je tak akousi retrospektívou minulosti v priestore obklopenom tradičnou architektúrou a dominuje mu prezentácia programu Večer v Múzeu oravskej dediny, ktorý bol tento rok zapísaný do Zoznamu najlepších spôsobov ochrany nehmotného  kultúrneho dedičstva na Slovensku – i propagácia tohto zápisu. A jemu bude patriť aj prvý programový blok festivalu, v piatok 6. augusta od 17.00 hodiny, v priestore skanzenu. Janoštínovci a členovia folklórneho súboru Brestová zo Zuberca si doň ako hosťa pozvali jubilujúci FS Podpoľanec z Detvy.

Podvečer sa festivalové dianie presunie na športové ihrisko do Oravského Bieleho Potoka, kde sa v programe Po zbojníckych chodníčkoch od 19.00 hodiny predstavia miestne folklórne skupiny či folklórne súbory Oravan Senior z Nižnej a Podpoľanec z Detvy. Sobotný program začne v Múzeu oravskej dediny už o 9.00 hodine prezentáciou podôb hmotnej i nehmotnej ľudovej kultúry Oravy. V ňom do tajov výroby trstenskej keramiky divákov zasvätí Ľubomír Hoľma, krásu modrotlače sprítomní Matej Rabada a podoby hudobnej kultúry i ľudového odevu predstaví riaditeľ múzea Richard Janoštín s rodinou. Túto prezentáciu budú môcť vzhliadnuť diváci opäť aj popoludní od 15.00 hodiny a v nedeľu o 9.00 a o 14.00 hodine. Ale vráťme sa k sobotnému programu, kedy bude na javisku od 11.00 hodiny pripravená Prechádzka po Orave a po múzeu – program oravských folklórnych súborov a skupín, ľudových hudieb a sólistov. Predstavia sa v ňom Bučník z Habovky, Podroháčska folklórna skupina zo Zuberca, Sýkorečka z Lokce, Čečina z Veličnej, speváčky z Hladovky  a ako hostia Bobáňovci – Terchovský orchester ľudových nástrojov, Vienok z Bratislavy a Stavbár zo Žiliny.  Podobne koncipovaný program, ktorý diváka zoznámi s aktuálnou tvorbou dedinských folklórnych skupín a folklórnych súborov, začne v múzeu o 17.00 hodine. V rámci neho sa predstavia skupiny Rabčičanka z Rabčíc, Studnička z Veličnej, Kýčera zo Zázrivej, Trnkári zo Žaškova, Charita z Hornej lehoty, Goralská muzika z Hladovky a Suchej Hory a folklórne súbory Oravan Senior z Nižnej či Podpoľanec z Detvy.

V nedeľu sú pre divákov okrem dvoch už spomínaných blokov prezentácie technológie tradičných remesiel, ľudového odevu a hudobnej kultúry pod názvom Čriepky ľudovej kultúry Oravy (o 9.00 a o 14.00 hodine) pripravené aj dva folklórne programy s názvom Prechádzka po kraji a po múzeu. Prvý začne o 11.00 hodine a svoje tanečné i hudobné umenie v ňom predvedú skupiny Kýčera z Ochodnice, Svrčinka zo Svrčinovca, Čriepky z Ružomberka, Nižňanskámuzička z Nižnej, ľudová hudba Zázrivá zo Zázrivej a folklórne súbory Podpoľanec z Detvy a Liptov z Ružomberka. V druhom sa od 15.30 hodiny predstavia skupiny Turzovanka z Turzovky, Ľubovník, Polhorská muzika z Oravskej Polhory a súbory Oravan Senior z Nižnej či Stavbár zo Žiliny. Záver 45. Podroháčskych folklórnych slávností bude patriť folklórnemu súboru Železiar z Košíc.

Autor: Miroslav Žabenský

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať