Takmer pol milióna eur poputuje do regiónov

Takmer pol milióna eur poputuje do regiónov

Krajskí poslanci rokovali po druhýkrát v tomto roku prostredníctvom videokonferencie. V úvode si minútou ticha uctili pamiatku zosnulého poslanca Imricha Žigu. Funkcie poslanca sa ujal zložením sľubu Branislav Zacharides, ktorý je náhradníkom vo volebnom obvode 6 Martin.

Ústrednou témou zastupiteľstva boli dotácie, ako i zámer výstavby hokejovej haly a s tým spojená výmena pozemkov.

Žilinská župa rozdelí v tomto roku takmer pol milióna eur na podporu regiónov prostredníctvom dotácií. Rozhodli o tom krajskí poslanci, ktorí na dnešnom zastupiteľstve, schválili dve výzvy – jednu na regionálne, druhú na participatívne dotácie.

Cieľom regionálnych dotácií je podporiť športové, voľnočasové a kultúrnospoločenské aktivity, prispieť k ochrane kultúrneho dedičstva, podporiť budovanie cyklotrás, modernizáciu a výstavbu športovísk a súvisiacich sociálnych objektov. V tomto roku je v rámci regionálnych dotácií alokovaných 325-tisíc eur. Úspešné projekty budú podporené sumou od 1100 do 3000 eur,  o podpore projektov rozhodnú komisie zložené z poslancov.

Podporu miestnych a komunitných potrieb v regióne majú za cieľ participatívne dotácie, v rámci ktorých je vyčlenených 120-tisíc eur. Do výzvy sa môžu zapojiť projekty zveľaďovania verejnej infraštruktúry (parky, ihriská, drobná infraštruktúra voľného času, kultúry, športu a cestovného ruchu, a pod.), projekty na zlepšenie kvality životného prostredia a ďalšieho zveľaďovania hmotného a nehmotného kultúrneho dedičstva. O dotácie sa môžu uchádzať rovnako ako v prípade regionálnych dotácií obce, právnické osoby (napr. nezisková organizácia, občianske združenie, záujmové združenie právnických osôb, nadácia) a fyzické osoby – podnikatelia na území Žilinského samosprávneho kraja. Minimálna výška dotácie je 1000 eur, maximálna 4000 eur. O tom, ktorý projekt bude úspešný, rozhodne verejnosť prostredníctvom SMS hlasovania.

Krajskí poslanci schválili aj zámer zámeny dielní a prevádzkovej budovy pri Strednej odbornej škole dopravnej za rozostavaný skelet na Karpatskej ulici v Žiline za účelom vytvorenia hokejovej akadémie a vybudovania súvisiacej športovej infraštruktúry. ,,Veľmi sa teším, že návrh poslanci schválili, a verím, že to bolo umocnené aj tým, že z nášho kraja až piati hokejisti boli v medailovom tíme na Olympiáde. Vnímane úprimnú podporu zámeru vybudovať špičkovú hokejovú halu v našom krajskom meste. Môcť ju postaviť na mieste, kde dnes už stojí rozostavaný skelet navyše v blízkosti športovej školy na Rosinskej ceste, je pre nás jedinečná príležitosť. Ešte nás však čakajú dôležité rokovania s mestom Žilina. Podmienky sme nastavili tak, aby ďalšia diskusia s mestom bola otvorená a vopred sa neblokovala. Podporu z mesta máme deklarovanú, podrobnosti prevodu prinesú vzájomné rokovania,“ vysvetlila županka Erika Jurinová.

Zastupiteľstvo Žilinského samosprávneho kraja schválilo uznesenie k vojenskému konfliktu na Ukrajine. Poslanci odsúdili vojenskú agresiu Ruskej federácie na Ukrajine a vyjadrili plnú podporu a solidaritu ukrajinskému národu. Župa sa zároveň zaviazala vyčleniť aj finančnú pomoc vo výške 50-tisíc eur. ,,Pre našich východných susedov je to mimoriadne ťažká situáciu. Okrem deklaratívnej a finančnej podpory sme sa pripojili aj k výzve ministra dopravy a výstavby SR a až do odvolania umožníme občanom Ukrajiny cestovať prímestskou dopravou bezplatne. Zároveň sme pripravení v prípade potreby poskytnúť núdzové ubytovanie občanom Ukrajiny utekajúcimi pred vojnou vo svojich stredoškolských internátoch. Máme k dispozícií zhruba 450 miest, ďalšie sa preverujú,“ doplnila županka.

Jedným z bodov programu boli aj dodatky k zriaďovacím listinám piatich  kultúrnych stredísk v  pôsobnosti kraja. Cieľom je podporiť transformáciu kultúrnych stredísk na moderné centrá (neprofesionálnej) kultúry a umenia a zároveň im umožniť získavať finančné prostriedky aj nad rámec rozpočtu kraja. Schválené dodatky umožnia kultúrnych strediskám realizovať novú škálu aktivít počnúc výrobou a predajom suvenírov, produktov vlastnej činnosti, až po možnosť určovať si výšky úhrad za kultúrne služby, či poskytnúť priestor kultúrneho strediska na prezentáciu externým subjektom. Obohatia tak svoje rozpočty o extra financie, ktoré využijú pri zachovávaní a šírení kultúrneho dedičstva.

Poslanci zobrali na vedomie aj informáciu k prevádzkovaniu pobočiek Turčianskej knižnice v Martine. S cieľom zefektívniť činnosť svojich knižníc oslovil kraj vedenie mesta Martin, ktoré prejavilo ochotu pri prechode všetkých pobočiek Turčianskej knižnice pod mesto. Kraj spolu s mestom rozbehli rokovania, pričom záujmom oboch strán je, aby služba regionálnych pobočiek bola i naďalej zachovaná pre obyvateľov mesta.

Krajskí poslanci zobrali na vedomie Správu o výdavkoch Žilinského samosprávneho kraja vynaložených na opatrenia proti pandémii COVID -19 v roku 2021 a rovnako im bola predstavená Koncepcia rozvoja práce s mládežou v Žilinskom samosprávnom kraji do roku 2028.

Najbližšie bude Zastupiteľstvo Žilinského samosprávneho kraja  opäť zasadať v pondelok 19. apríla 2022, pravdepodobne už prezenčnou formou v zasadačke na Úrade ŽSK.

 

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať