Tatranský kamzík 2021

Tatranský kamzík 2021

V piatok 23. októbra 2021, v Dome kultúry v Liptovskom Hrádku odštartoval 28. ročník medzinárodnej tematickej súťaže neprofesionálnych filmov Tatranský kamzík 2021. Odborná porota v zložení Doc. Mgr. Anton Szomolányi ArtD., Mgr. art. Maksym Melnyk a Mgr. Michal Vrbňák hodnotila počas dvoch súťažných dní 31 filmov od 18 autorov.

Tento ročník bol výnimočný aj tým, že zakladateľ festivalu Michal Mačička oslavoval životné jubileum –  90 rokov. Ľubor Patsch s ním natočil, krátky dokument o vzniku festivalu, ktorý bol odprezentovaný aj počas prehliadky a krátky medailón o ňom samotnom.  https://www.youtube.com/watch?v=Mb74oYkZ4a8&t=351s

https://www.youtube.com/watch?v=oyQ3L-itxE4

Na začiatku bola myšlienka…

„Od roku 1973, kedy sa uskutočnil prvý ročník Tatranského kamzíka patrí amatérsky film do mesta Liptovský Hrádok. Zdobí ho už takmer 50 rokov. Filmárske zázemie mu v meste kedysi vytváral Klub filmových amatérov pri tesláckom Odborovom zväze. Jeho členovia neskôr zakotvili v Občianskom združení ART Štúdio. S amatérskym filmom a teda aj so súťažou Tatranský kamzík a jeho mladším bratom Rodinným videom sú spojené viaceré mená. Spomeniem aspoň niektoré: Michal Mačička s manželkou – nositeľ myšlienky Tatranského kamzíka, Ľubor Patsch, zakladateľ Rodinného videa, dnes už nežijúci Dušan Červeň, ktorý s Ľuborom Patschom tvorili významnú filmársku dvojicu, Tóno Hatiar, Zdenko Fábry, Peter Petrek, Július Medvedi, Milan Podhorský, a mnohí ďalší, ktorí sú už dnes na poli amatérskeho filmu menej aktívni.

Môžem smelo konštatovať, že hrádockí filmári majú výrazný podiel aj na rozvoji slovenského  amatérskeho filmu – či už ako aktívni filmári, porotcovia, či členovia poradných zborov. Príjemným a zaujímavým je aj fakt, že v žiadnom inom slovenskom meste nie sú usídlené a dlhodobo úspešné dve významné filmárske súťaže, ktoré sa tešia aj záujmu zahraničných filmárov. Iba tu – v Liptovskom Hrádku, meste kde sa amatérsky film cíti dobre. Tohtoročný XVIII. ročník Tatranského kamzíka bol výnimočný a zvláštny zároveň,  organizujeme ho v „covidovej“ dobe, ktorá narúša normálne fungovanie kultúry a po dohode so všetkými zainteresovanými je to aj posledný ročník konaný v Liptovskom Hrádku. Jeho štafetu prevezmú filmári zo susedného Liptovského Mikuláša. Veríme, že bude rovnako úspešná a dlhá, aká tá naša. Nostalgia však nie je namieste. Úspešná cesta, ktorú za sebou Tatranský kamzík nesporne má, je dôvodom na radosť. A aj na to, aby sme si tento posledný v našom meste dostatočne užili a zažili. Prajem všetkým, ktorí i napriek zložitej spoločenskej situácií zavítali do „mekky“ amatérskeho filmu na Slovensku, aby sa u nás cítili aspoň tak dobre, ako po minulé roky. A úspešným tvorcom gratulujem!“

Riaditeľka festivalu, Danica Žiaková

Súťažné  filmy boli rozdelené do troch kategórií:

 1. Kultúra a pamiatky – v tejto kategórii súťažili filmy zobrazujúce históriu a kultúrne pamiatky v celej šírke, predovšetkým ľudovú kultúru, remeslá, architektúru, ľudové zvyky, folklór a medailóny tvorcov;
 2. Tvorba a ochrana životného prostredia – v tejto kategórii súťažili filmy zobrazujúce prírodné krásy, filmy o tvorbe a ochrane prírody (chránená fauna, flóra) a životného prostredia (voda, pôda, vzduch, zeleň, odpad ako zdroj druhotných surovín a ich využitie);
 • Súčasný spôsob života ľudí – v tejto kategórii súťažili filmy, ktoré zobrazujú súčasný spôsob života ľudí rôznych vekových a sociálnych skupín v rôznych aglomeráciách (samoty, osady, dediny, mestá, cestopis)

Vo všetkých kategóriách udelil organizátor ceny a čestné uznania. Na návrh odbornej poroty bola udelená cena Liptovského kultúrneho strediska a hlavná cena – cena primátora mesta Liptovský Hrádok za najlepší film. Vďaka patronátu UNICA porota mohla udeliť aj medailu UNICA. (UNICA je medzinárodná organizácia pre neprofesionálny film, organizačne patriaca a odborne zastúpená svetovou organizáciou UNESCO. Začiatky jej činnosti spadajú do 30. rokov 20. storočia. Združuje 36 krajín sveta. Jej členmi sú národné zväzy a asociácie združujúce jednotlivé filmové kluby v členských krajinách).

Výsledky:

Kultúra a pamiatky

 1. Tajomná horná Orava, Petr Turoň, (Slovensko)
 2. Džudy, Ján Kuska (Slovensko)
 3. Básník dřeva, Eduard Mocek (Česko)

Čestné uznanie: Krčma 300 let, Miroslav Šolc (Slovensko)

Tvorba a ochrana životného

 1. Krivoklátské lúky, Ľubomír Hájek (Česko)
 2. Šmollovo kráľovstvo, Milan Ohurniak (Slovensko)
 3. Beskydské vrchy, Milan Ohurniak (Slovensko)

Čestné uznanie: Cesta k pramenu, Jana Hnilicová, Petr Mann a kol. (Česko)

Čestné uznanie: Dvojky, nuly a lesy, Milan Kaňák (Česko)

Súčasný spôsob života ľudí

 1. Lazníci z Hriňovej, Ľubor Patsch (Slovensko)
 2. Železnô, Ján Kuska (Slovensko)
 3. Cieľ – Ivan Kupal, Ján Kuska (Slovensko)

Čestné uznanie: Vlastní životopis v době koronaviru, Petr Baran (Česko)

Čestné uznanie: Ľadový a drytoolový maratón, Ján Zibura (Slovensko)

Čestné uznanie: Lepky už tady neloví, Ľubomír Hájek (Česko)

Čestné uznanie: Bizarné víťazstvo, Peter Rybín (Slovensko)

Cena Liptovského kultúrneho strediska:

Marinka, Ľubor Patsch (Slovensko)

Cena UNICA:

Krajinou domova, Stanislava a Juraj Jedinákovci (Slovensko)

Hlavná cena, cena mesta Liptovský Hrádok

Obrazy zo starej Osturne, Jozef Jurčenko (Slovensko)

Súčasťou festivalu bol aj odborný rozborový seminár, počas ktorého mali autori možnosť svoje filmové diela konfrontovať s názorom odbornej poroty.

„Tatranský kamzík 2021 bol veľmi dobre organizovaný. Na prehliadke sa zúčastnilo aj napriek COVID opatreniam dostatok tvorcov a prebiehali zaujímavé diskusie v rámci rozborových seminárov. Kvalita dokumentárnych filmov na festivale bola však nad očakávania veľmi vysoká vo všetkých kategóriách. Festival ukázal svoju opodstatnenosť do budúcnosti. Jeho obsah nemá alternatívu v priestore amatérskeho filmu v domácom a ani v zahraničnom kontexte.
Teším sa na ďalší ročník. “
doc. Anton Szomolányi, ArtD.

predseda odbornej poroty

Nasledujúci ročník Tatranského kamzíka sa bude konať na jeseň 2023 a jeho hlavným organizátorom bude Nicolausfilm Litovský Mikuláš. Tešíme sa na spoluprácu a veríme, že aj nasledujúce roky bude mať festival a prihlásené filmy svojich divákov.

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať