Tip na výlet – Kráľova hoľa

Tip na výlet – Kráľova hoľa
Foto: Marián Bumbala

Súčasná situácia vo svete bude mať zrejme za následok, že budeme viac spoznávať vlastnú krajinu, ako cestovať do zahraničia. Čo vôbec nie je zlé, pretože Slovensko ponúka veľa krásnych miest. Jedným z nich je aj Kráľova hoľa.

Kráľova hoľa je spomínaná v mnohých legendách a ospevovaná v nespočetných piesňach. Je spolu s vysokotatranským Kriváňom národným vrcholom Slovákov. Prečo sa hoľa volá Kráľova? Na to je viacero vysvetlení. Jedným je to, že sa na nej po love naobedoval kráľ Matej Korvin. Dokonca tam aj zanechal nejaký nápis, ktorý sa však nikdy nenašiel. Druhá legenda sa spája s kráľom Belom IV, ktorý sa tu vraj ukrýval. Ale najlepšie vysvetlenie pochádza z dominantného, kráľovského vzhľadu. Kráľova hoľa kraľuje okolitému horskému prostrediu. Na vrchol sa môžete dostať z viacerých smerov, či už zo Šumiaca, alebo Telgártu. My sme za východiskový bod vybrali Liptovskú Tepličku. Táto horská obec sa v súčasnosti rozvíja ako rekreačno  – lyžiarske stredisko, ktoré je známe aj za hranicami Slovenska.

Malebnou krajinou tvorenou pestrou mozaikou polí a lúk sa vydáme po zelenej značke. Až po horáreň Veľký Brunov pôjdeme popri bystro tečúcom Čiernom Váhu. Pri horárni odbočíme a po serpentínach vystúpime až do sedla Záturňa. Pokračujeme po zelenej a nad poľanou Lapinová vstúpime do kosodrevinového pásma.  Dostaňme sa až ku prameňu Čierneho Váhu a odtiaľto je to už len na skok na najvyšší vrch Kráľovohoľských Tatier.

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať