Tip na výlet: Rozhľadňa na Dubni

Tip na výlet: Rozhľadňa na Dubni

Dnes máme pre vás skvelý tip na výlet neďaleko Žiliny. Rozhľadne sa v našom kraji tešia veľkej obľube turistov a my sa vyberieme na jednu z nich, konkrétne na Vyhliadkovú vežu Dubeň. Toto miesto má vynikajúcu vyhliadkovú polohu, nachádza sa v nadmorskej výške 613 m n.m. Nie nadarmo sa Žiline hovorí aj mesto pod Dubňom. Ak pôjdete po turistickom chodníku z Budatína, tak budete mať možno šťastie a objavíte sprístupnený betónový bunker.

Vyhliadková veža na Dubni má úctyhodnú výšku 27 metrov a až 10 podlaží. Mali sme šťastie a za slnečného dňa sme mohli pozorovať mesto Žilina ako na dlani.
Dovidieť odtiaľto na Vodné dielo Žilina, vrch Polom, Hoblík, časť Malej Fatry a Hričovskú priehradu. Na opačnej strane môžeme pozorovať Kysuckú kotlinu a kopce Rochovica a Brodnianka.

Rozhľadňa na Dubni

Pre rodiny s deťmi odporúčame turistický chodník po červenej značke zo Zástrania. Po ceste sme natrafili na niekoľko drevených posedení a celý čas sme sa kochali výhľadmi na Vodné dielo a mesto Žilina. Chodník prekonáva len malé stúpanie a vedie väčšinou lesom. Dokonca si môžete vybrať či pôjdete po chodníku, alebo po lesnej ceste, napríklad na bicykli, alebo s kočíkom.

Na Rozhľadňu prídete aj po novom Náučnom chodníku zo Zádubnia. Táto trasa je rozhodne najrýchlejšia, problém je tu však s parkovaním. To je možné len popri hlavnej ceste a parkovisko tu nenájdete. Hlavne cez víkend aj to málo parkovacích miest býva obsadených. Pred vstupom na lesnú cestu je osadená závora. Alternatívou môže byť hromadná doprava. Premáva sem linka číslo 27 a autobus stojí na zastávke Prípojná.

Na stúpanie najnáročnejšia je trasa z mestskej časti Budatín, po červenej turistickej značke. Prekonáva stúpanie 233 výškových metrov a trasa vedie opäť po hrebeni Dubňa. Kúsok od chodníka sme objavili opevnenú pozorovateľňu, ktorá bola vybudovaná v 50. a 60. rokoch. Údajne mala slúžiť ako vojenská hláska, keďže z Dubňa bolo v minulosti veľmi dobre vidieť na Žilinu. Dnes už je toto miesto zarastené a pohltené vegetáciou.

Rozhľadňa na Dubni

Pokiaľ si budete chcieť pri rozhľadni oddýchnuť, určite vám dobre padne prekryté drevené posedenie, ktoré sa nachádza priamo vo vnútri na úrovni terénu. Zaujímavosťou je, že súčasná rozhľadňa bola vybraná zo 45 návrhov, zvíťazil originálny projekt architekta Ladislava Vikartovského a Gábora Nagya. Objekt napriek svojej výške a konštrukcii je stabilný a bezpečný. Stúpaním po jednotlivých poschodiach mení svoj charakter, postupne sa otvára, až napokon vystúpa na najvyššiu plošinu, z ktorej sa nám naskytne vytúžený výhľad.

Rozhľadňa na Dubni

Rozhľadňa na Dubni

Rozhľadňa na Dubni

Rozhľadňa na Dubni

Rozhľadňa na Dubni

Zdroj a foto: Taves.sk

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať