Tip na výlet – Vrch Tlstá a Ostrá

Tip na výlet – Vrch Tlstá a Ostrá

Najlepšie čo môžete urobiť v tomto období spraviť  pre svoju imunitu je hýbať sa. Najlepšie v prírode, kde na vás svieti slniečko, ktoré podporuje tvorbu vitamínu D, ktorý ja taktiež veľmi dôležitý pre imunitu.

V našich tipoch na výlet sa vyberieme do Veľkej Fatry na kopce Tlstá a Ostrá. Východiskovým bodom je  obec Blatnica. Odtiaľto zamierite do Gaderskej doliny a popri prvej horárni po vyznačenej trase smer Tlstá. Predtým ešte miniete Mažárnu, čo je najvyššie položená jaskyňa vo Veľkej Fatre. Je opradená povesťami. Vraj sa v nej skrýva poklad, ktorý môže objaviť len bezúhonný človek, a to iba 24. júna, teda na Jána. Zatiaľ sa to nikomu nepodarilo, možno aj preto, lebo jaskyňa nie je celkom sprístupnená, žijú v nej totiž vzácne netopiere. Vyznačenou  trasou pokračujete až na vrchol  Tlstej. Táto túra zrejme preverí vašu kondíciu. Vrch má nadmorskú výšku 1 373 metrov.

Za zhruba 90 minút sa dostanete na ďalšiu dominantu Veľkej Fatry, na vrch Ostrá, ktorý ma nadmorskú výšku  1 247 m. Tu sa pokocháte nádhernými výhľadmi  a cez Juriášovu dolinu sa môžete vrátiť späť do obce Blatnica. Z tejto obce pochádzali v 18. storočí chýrni olejkári, ale  po represívnych opatreniach sa začali venovať predaju drobného tovaru. Na vozoch i peši prešli mnohé európske krajiny a postupne sa začali orientovať na cárske Rusko  Tu zakladali obchodné strediska a odtiaľ privážali čaj, ktorým zásobovali celý Turiec. Ruský vplyv je vidieť aj na miestne architektúre.

 

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať