Tip na výlet – Výstup na Šíp

Tip na výlet – Výstup na Šíp
Foto: Marián Bumbala

Opäť nás čaká predĺžený víkend a možno uvažujete, kam by ste sa vybrali na výlet. My máme pre vás jeden tip na turistiku. Nad obcou Stankovany sa vypína majestátný vrch, ktorý dostal názov Šíp.

Najpohodlnejšie sa naň dostanete z obce Stankovany (okres Ružomberok).  Neďaleko Stankovian v obci Rojkov sa nachádza aj prírodný kráter naplnený minerálnou vodou, využívaný na kúpanie, preto je táto obec vhodná aj na rekreačné účely pre rodiny, ktoré si chcú oddýchnuť od každodenného zhonu.

Výhodou výstupu na Šíp je, že trasa naň vedie priamo zo železničnej stanice v Stankovanoch, a je dobre vyznačená. Po niečo viac ako hodine stúpania sa pred vami otvorí prekrásny výhľad na rozľahlú lúku s množstvom starých dreveníc a prenádherným výhľadom na vrcholy Malej Fatry. Uvidíte  Stoch a skaliská  Veľkého Rozsutca. Tá lúka sa volá Podšíp, a kedysi tam bývali obyvatelia Stankovian. Zakvitnutá lúka, drevenice a ešte mierne zasnežené končiare Malej Fatry ponúkajú dychberúce vyhľady. Po vyznačenej trase pokračujeme ďalej, smer Zadný Šíp.

Na vrchole, kde sa pokocháte úžasnými výhľadmi na zmienené pohoria a  sútok riek Oravy a Váhu – je postavený veľký kríž. Kríž tu bol ešte od čias Cyrila a Metoda. Tento bol však obnovený v roku 2005. Po chodníku pokračujeme ďalej  na ďalší vrchol – Šíp a odtiaľ zostúpime opäť do obce Stankovany.

Marián Bumbala

 

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať