Turisti ŠKT KNM “odomkli” aj tento rok symbolicky Kysuckú bránu

Turisti ŠKT KNM “odomkli” aj tento rok symbolicky Kysuckú bránu

Turisti ŠKT Kysucké Nové Mesto organizujú pravidelne a tradične už 18 rokov Odomykanie a Zamykanie Kysuckej brány. Tento rok sa takzvané “odomykanie” uskutočnilo len v trojici. 

Tradične na 1. mája prebieha tzv. odomykanie brány a 17. novembra jej zamykanie. (Javorníky/Kysucká vrchovina – vrcholy – Rochovica 639,6 m/Broňanka 719,8 m). Následne sa členovia ŠKT Kysucké Nové Mesto presunú do Rudinky pod rozkvitnutú čerešňu alebo jabloň na prvomájovú pusu a na guláš. Taká je ich tradícia. Tento rok však tomu bolo inak.

O svoje dojmy z tohtoročnej akcie sa podelil Teodor Bráciník, z ŠKT KNM: “Tento 19. ročník to bolo ináč, lebo to organizoval vírus a rozkazoval. Možno sa uskutoční v náhradnom termíne. Všetci, keď niekde chcete, tak len s náhubkami. Traja sa stretávame na bicykloch na železničnej stanici KNM o 7,50 hod., budeme makať min. 10-15 m odstupmi medzi sebou, inač sa to aj tak na bicykli nedá. Prišiel aj predseda ŠKT KNM, ale on ide len sólo peší výstup, nič neorganizoval, lebo všetky akcie zrušil, aj Rochovicu. My sa berieme cyklo trasou KNM, Rudinka – Kysucká brána, Brodno, Budatín, okolo vodného diela a späť.

Nikto ďalší neprišiel, ale aspoň prišiel naraz krásny májový dážď. Kysucká brána v Rudinke nás ešte výdatnejšie postrekuje ochranným roztokom prvomájovým. Prichádzame do Budatína. Vodné dielo obchádzame ľavou stranou, potom cez pravú stranu, aj keď nie je pomaly žiadny výhľad na Malú Fatru. Nikoho nestretáme, len občas nejaký osamotený bežec. Opäť prichádzame do Budatína a opäť navliekame ochranné skafandre – zasa postrekujú silnejší postrek. Kysucká brána je uplakaná, že nás v tých náhubkoch nepoznáva. A už prechádzame prahom brány v Rudinke, kde chvíľu odpočívame a odomykám symbolicky Kysuckú bránu so symbolickým kľúčom a potom už len domov.

Zdroj: kysuckenovemesto.sk

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať